Hassas sistemlerin korunmasında kullanılan klemens tipi parafudrlar

Parafudr Teknolojilerinin Karşılaştırılması

By Yılkomer
Tarih Haziran 15, 2016
869 Görüntüleme

Parafudr (iç yıldırımlık) sistemleri yıldırım ve aşırı gerilimden korunmanın en önemli yapı taşlarından biridir. Gelişen teknoloji ile birlikte parafudr teknolojileri de gelişti ve daha akıllı hale gelmeye başladı. Şimdi bu teknolojileri inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: İç Yıldırımlık

1-Varistör Teknolojisi

Varistör en eski ve en sık kullanılan parafudr teknolojilerinden biridir. Varistör aslında doğrusal olmayan bir dirençtir. Direnç değerleri ısı ile değişir. Normal durumda yalıtkandır. Varistöre gelen gerilim eşik değerini geçmesi ile birlikte varistörün direnç değeri hızlı bir şekilde düşer. Varistörlerin en hızlı özelliği nano saniyeler içerisinde tepki vermeleridir yani çok hızlıdır.

Avantajları

Aşırı gerilime karşı hızlı cevap verirler.

Dezavantajları

Akım taşıma kapasiteleri sınırlıdır. Genellikle aldığı darbe sonucu devre dışı kalırlar. Genelde bu teknolojiye sahip parafudrların kartuşları sık değiştirilir. Bu da ek maliyet ve zaman kaybına yol açar.

Metal oksit varistörler ilk parafudrların temelini oluşturmuştur.

Metal oksit varistörler ilk parafudrların temelini oluşturmuştur.

2-Spark Gap Kıvılcım Aralığı Teknolojisi

Spark gap kıvılcım aralığı teknolojisi kimyasal bir teknolojidir. Gelen darbe akımlarını karbon halkacıkları sayesinde gelen darbeyi sönümlerler. Spark gap teknolojili ürünler devre dışı kalmazlar. Ömürsüz teknolojiye sahiptir.

Avantajları

Deşarj kapasiteleri yüksektir. Performansı yüksektir. Darbe sonucu devre dışı kalmaz.

Dezavantajları

Varistöre göre tepki süresi yavaştır. Gelen darbeleri kaçırabilir.

3-VG Teknoloji

Gelen yüksek darbeler ya da yıldırım darbesinin sık düştüğü yerlerde varistör teknolojisi sık devre dışı kalmaktadır. Spark gap teknolojisi ise bazı durumlarda yavaş kalabilmektedir.  CITEL tarafından geliştirilen VG teknoloji ise parafudr sistemlerinde aynı kartuş içerisinde varistörün hızından, argon gazının yer aldığı tüplerle dayanımı ve spark gap teknolojisiyle de ömürsüzlüğü sağlamışlardır. Böylece hem varistörün hem de spark gap teknolojisinin dezavantajları ortadan kaldırılmıştır.

Aşağıdaki videomuzdan VG teknoloji hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap