Yıldırımdan Korunma Seminerlerine Katılmanız İçin 5 Neden

By Yılkomer
Tarih Ağustos 30, 2016
588 Görüntüleme

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak Ekim ayında Çorlu, Bursa ve Kocaeli’nde 3 adet Yıldırımdan Korunma semineri düzenliyoruz. Peki bu seminerlere kimler neden katılmalı? Sizler için hazırladık.

1-Yıldırım En Çok Zarar Veren Doğa Olayı

Yıldırım darbeleri diğer afetlerle karşılaştırıldığında tesislere en çok zarar veren doğa olayı. Bir tesisteki üretim bir yıldırım darbesi ile durabilir. Nitekim fabrikalarda otomasyon sistemleri sigorta şirketlerinin kayıtlarına göre en çok ani aşırı gerilim kaynaklı zarar görüyor.

yıldırım-sigorta

Yıldırım en çok zarar veren doğa olayı

141-01

2-Ani Aşırı Gerilim Darbelerinden Korunma

Yıldırımla birlikte tesisler için bir diğer önemli sorun ani aşırı gerilim darbeleridir. Bu darbeler tesisteki hassas cihazları doğrudan etkiler. Ani aşırı gerilim darbeleri birçok tesiste önemli zararlar verir. Ani aşırı gerilim kaynakları aşağıdaki gibidir.

1-Şalt hareketleri sonucu (anahtarlama elemanları sonucu)ortaya çıkan Aşırı Gerilimler

2-Şebekeden kaynaklanan harmonik ve darbeler sonucu oluşan Aşırı Gerilimler

3-Yıldırım Deşarjı sonucu oluşan Aşırı Gerilimler

4-Elektrostatik deşarj sonucu oluşan Aşırı Gerilimler

bursa-01

3-Revizyon İhtiyacı

Birçok fabrikaya gittiğimizde dış yıldırımlık sistemlerinin eski olduğunu, korozyona uğradığını üstelik IEC 62305 standartlarına uygun olmayan şekilde dizayn edildiğini görüyoruz. Bu hem insan sağlığı için risk oluşturmakta, hem de çalışma bakanlığı denetimlerinde uygunsuzluk raporu verilmektedir. Bir fabrikada dış yıldırımlık sistemi aşağıdaki sistemleri barındırmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

  • IEC 62305 Yıldırımdan Korunma standartı ile uyumluluk
  • Spark gap sönümleyici parafudrlar
  • Korozyon bandı
  • Eş potansiyel sistem

kocaeli-01

4-Topraklama Konusunda Bulunan Eksiklikler

Topraklama ülkemizde en çok tartışılan elektrik konularının başında gelmektedir. Birçok tesiste hala çok eskiye kalmış normlara göre topraklama uygulamaları devam etmektedir. Seminerimizde topraklamaya ilişkin nokta atışı bilgiler verilecektir.

5-Fabrikalarda Yapılması Gereken Tesisat Ölçümleri

Fabrikaların hatasız bir şekilde üretimlerine devam etmesi için elektrik tesisat ölçümlerini düzenli bir şekilde yaptırması gerekir. Kaçak akım rölesi testi, topraklama ölçümü, tesisat uygunluk belgesi gibi bir çok konu yine seminerde cevabını bulabileceksiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap