2016 Yılında En Çok Okunan 5 İçeriğimiz

By Yılkomer
Tarih Aralık 10, 2016
714 Görüntüleme

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak yıldırımdan korunma ve topraklama konusundaki eksiklikleri ortadan kaldırmak için yoğun bir şekilde bilgilendirme kampanyası yapıyoruz. 2016 yılında da birçok içeriği Blog sayfamızda paylaştık. Sizler için en çok okunan 5 içeriğimizi derledik.

1-Parafudr nedir ne işe yarar?

Parafudr, ani aşırı gerilim darbelerine karşı elektriksel sistemleri koruyan, normalde pasif olan, sisteme paralel bağlanan koruma elemanlarına parafudr denir. Bu ani aşırı gerilim darbeleri yıldırım veya iç aşırı gerilimler olabilir ve bu gerilimler mikrosaniye seviyesindedir.

Devamını Oku…

2-Topraklama Direnç Değerleri Kaç Ohm Olmalı?

Topraklama bir tesisin can ve mal güvenliğinin sağlanmasında temel unsurlardan biridir. Topraklama sayesinde bir tesiste hem cihazların sağlıklı şekilde çalışması sağlanırken, hem de insan sağlığı korunur.  İyi bir topraklama aynı zamanda aşırı gerilimlerden korurken, tesis boyunca gerilim dengesini sağlar.

Devamını Oku…

Topraklama direnç değerleri

3-Yıldırım Risk Hesaplayıcı

Yıldırımdan korunmanın en önemli aşamalarından biri yıldırım risk hesabının yapılmasıdır. Özellikle dış yıldırımlık sistemi seçilirken, en optimize sonucu elde etmek için yıldırım risk hesabının IEC 62305 standartlarına göre hesaplanması gerekir. IEC 62305-2 bölümünde bir yapı için yıldırım risk hesabının nasıl yapılacağının detaylarına ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

4-AG Parafudr

Günümüzde yıldırımdan korunma sistemleri deyince aklımıza maalesef tek gelen konu Paratoner Sistemleri. Üstelik ülkemizde henüz standardı bulunmuyor. Dış yıldırımlık sistemleri yapıları fiziksel yönden korurken alçak gerilim parafudr (İç Yıldırımlık) sistemleri ise elektriksel sistem ve ekipmanları koruma altına almaktadır.

Devamını Oku

5-Faraday Kafesi Hesabı

IEC 62305 Standartı ülkemizde TSE EN 62305 standartı şeklinde kabul görmüştür.İlgili standart ülkemizde Faraday Kafesi sisteminin kullanımını öngörmektedir. Peki herkes Faraday Kafesi sistemi tasarımını nasıl gerçekleştirmeliyiz. Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

Devamını Oku

İniş iletkenleri s mesafesi bırakılamadığı durumda izoleli inmelidir.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap