5V-12V-24V-48V DC/AC ZAYIF AKIM DÜŞÜK GERİLİMLE ÇALIŞAN SİSTEMLERDE AG PARAFUDR KULLANIMI

By Yılkomer
Tarih Aralık 11, 2015
1388 Görüntüleme

Ülkemizde AG Parafudr ürünleri genellikle Pano Tipi korumalarda tercih edilmektedir. Bu kullanım mutlaka olmalıdır. Her zaman bahsettiğimiz gibi B+C sınıfı ve C sınıfı AG Parafudr sistemleri yıldırım ve şebeke darbelerine karşı ana ve tali panolarımıza yerleştirilmelidir. Ancak data hatları ve düşük gerilimle çalışan enerji hatlarını tam anlamıyla koruma altına almak istiyorsak hassas koruma yapan Parafudr sistemlerini de kullanmalıyız. Neden dersek ana panoda kullandığımız ürünler 220 V sürekli gerilim mertebesinde 100 kA -50 kA gibi ana darbeleri sönümlemekle yükümlüler ve Up değerleri 1,3 kV mertebesinde yani gelen yüksek gerilimi bu seviyeye indirgiyorlar. Fakat 12 V -24 V luk bir sistemden geçen 20-0,2 mA aralığındaki akım değeri ve Up seviyesinin 0,25lerde olması ek bir korumayı gerektirmektedir. Çünkü bu noktalar 1 kAlik bir darbe sonucunda da devre dışı kalabilirler.

Hassas sistemlerin korunmasında kullanılan klemens tipi parafudrlar

Hassas sistemlerin korunmasında kullanılan klemens tipi parafudrlar

Zayıf Akım Parafudrları öncelikli olarak sistemin sürekli gerilimi doğrultusunda seçilmelidir. Sürekli gerilim değeri burada referans noktamızdır. Uc yani sürekli gerilimi 9 V olan bir sistem için bir üst kademe de ürün seçilebilir. Örneğin kamera sistemlerinin yıldırımdan korunması konusunda ana enerji panosunda 220V bir ürün kullandıktan sonra 12 V’a sistem döndükten sonra buraya da D sınıfı 12 V AG Parafudr seçilmelidir. Zayıf akım parafudrlarında ikinci seçim kriteri DC ya da AC özelliktir, gerilimin sinusoidal karakteristiği ürün seçimini direk etkilemektedir.

redresör-koruma

Ayrıca sistemden geçen akım değerini ürün üzerinden geçebilen maksimum akım değeri karşılamalıdır. 20 Amperlik bir sistemde bu seviyede ürün seçilmelidir. Zayıf akım sistemlerine göz atarsak tüm PLC ve Otomasyon sistemlerinin yıldırımdan korunması, redresör çıkışları, kamera güvenlik sistemleri, gaz dağıtım terminalleri, yangın ihbar sistemleri  gibi tüm elektriksel altyapı da karşımıza çıkmaktadır ve genellikle de hassasiyet arttıkça sisteme müdahale ve devre dışı kalması sonucunda geri dönüşüm çok zor olmaktadır. Bu nedenle Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak mutlaka zayıf akım parafudrlarını kullanmanızı öneriyoruz.

Stoklarımızda yerlerini alan Zayıf Akım Parafudrları için ürün seçimi ve fiyat konusunda Yılkomer mühendisleriyle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca konusunda uzman uygulama ekibimizle sistemlerinizi güven içerisinde koruma altına alabilirsiniz.

Tabi ürün seçimi kadar uygulama montaj da son derece önemlidir. Sistem ve ürün özelliğine göre seri ya da paralel bağlabilen D sınıfı ürünlerde, ürün darbe aldığında sistem kapansın istenildiğinde genellikle seri bağlantı, sistem etkilenmesin istendiğinde de paralel bağlantı tercih edilmektedir. Ayrıca uyarı kontak çıkış özelliğiyle ürünler uzaktan izlenebilmektedir.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap