ADSL, Modem ve Splitter Yıldırımdan Nasıl Korunur?

By Yılkomer
Tarih Şubat 14, 2016
1531 Görüntüleme

İletişim hatlarının klasik bakır hatlardan optik dünyaya geçmesi ile daha komplex sistemler meydana geldi. Daha üstün performans gösteren bu sistemler daha elektronik hale gelmesiyle daha da hassas sistemler haline geldi. ADSL, modem ve splitter haberleşme ve internet hatlarımız için olmazsa olmazlar. Telekom hatlarının normal hatlardan daha fazla darbelere maruz kalması ‘follow current’ olarak ikincil darbeleri daha fazla taşıması ve çevresel darbeleri sistemimize getirmesi nedeniyle koruma gereksinimi en fazla olan sistemlerdir. Yıldırım darbesinin kablo hat güzergahına düşmesi sistemimize ulaşması için yeterlidir.

modem-koruma

Hemen hemen tüm projelerde enerji koruma ürünlerine odaklanılmış durumdadır. Enerji hatları ag parafudr ürünleri ile korunurken data hatları da mutlaka D sınıfı parafurla koruma altına alınmalıdır.Modem girişleri otomasyon sistemleri, server odaları bilginin aktarımı gereken tüm sistemlerde son derece önemlidir. Elimizdeki veriler örneğin Akaryakıt istasyonlarında otomasyon sisteminin çökmesinde modem üzerinden gelen darbenin etkisinin çok fazla olduğunu göstermektedir. Tüm bu göstergeler modem, splitter gibi girişlerinden korunması gerektiğini göstermektedir. Ağırlıklı olarak RJ11 girişe sahip bu hatlarda sistem özelliklerine uygun D sınıfı Hassas Koruma modüllerinin kullanılması gerektiğini öne sürer. Modemlerin devre dışı kalması tüm iletişimi bir anda kesmektedir ve çok ufak bir önlem büyük kayıpların önüne geçer. Özellikle bilgi işlem sorumlularının dikkat etmesi gereken bu konu bize gelen şikayetlerin temel kaynağını oluşturmaktadır.

Rj 11 koruma

Rj 11 koruma

RJ 11 Koruma modülleri sisteme yönelen darbeyi 25 ns gibi çok kıza bir zamanda yok eder ve sistem darbeyi algılamaz. Peki sadece bu korumayı kullanmak tüm sistemi ayakta tutmaya yeter mi? Bu sorunun yanıtı IEC Normlarında açıktır. Kademeli korumanın son kademesini oluşturan hassas korumalar Enerji-data ve koaksiyel hatlarının tamamını oluşturan koruma paketinin bir parçasıdır. Otomasyon sistemi var ise ve bilgi kaybı stratejik önem taşıyorsa bu hatları koruma altına almamız gerekmektedir. Teknik bir keşif ve ardından doğru koruma ürünlerinin seçilmesi sürdürülebilir çalışma için son derece önemlidir. Yılkomer olarak amacımız müşterilerimizi bu konuda bilinçlendirmek ve olumsuz senaryolardan korumaktır. Keşif ve ürün talebi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap