Ag Parafudr Sistemlerinde Koordinasyon

By Yılkomer
Tarih Aralık 7, 2015
1186 Görüntüleme

Alçak gerilim parafudrları koruma seviyelerine ve konumlandıkları noktalara göre birçok farklı türe sahiptir. Bize düşen bu ürünlerin doğru noktaya doğru ürün prensibine göre seçerek en optimum çözümü sağlamaktadır. Koordinasyonlu koruma sistemi sanıldığının aksine çok maliyet oluşturmamaktadır. Kademeli koruma yaparak aksine daha spesifik ürünlerle daha ekonomik çözümler sunabiliriz ve IEC 62305 standartı kapsamında işin doğrusu da bu yöntemdir. Videomuzda da izleyeceğiniz gibi mesafe arttıkça ana panoya çok güçlü bir ürün koysak dahi; istediğimiz Up seviyesini sağlayamayabiliriz.

Ana panoya yerleştirdiğimiz ürün Up seviyesi Yıldırım Deşarjını düzenleyen değerdir, ancak hassas noktaya koyduğumuz ikincil ürün ise daha zayıf darbelerle mücadele etmektedir bu nedenle Up seviyesini daha da aşağıya indirgemektedir. Örneğin 3 kvluk bir darbeyi 0,9 kV ana panoda indirmemiz zordur mutlaka ikincil bir ürün koymamız gerekmekte ve bu ürün ana panodaki ürün ile koordinasyonlu çalışmak zorundadır.Bu nedenle yıldırımdan korunma mühendisliği ürün dizaynında ön plana çıkmaktadır. Doğru noktaya doğru ürün her zaman bizi doğru sonuca ulaştırır.

Sistem keşfi ve ürün seçimi için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendis kadromuz ile her zaman iletişime geçebiliriz.info@yilkomer.com adresine mail atabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap