Ag Parafudrlarda Koordinasyon ve Kademeli Kullanımın Önemi

By Yılkomer
Tarih Ocak 26, 2016
1004 Görüntüleme

Parafudr uygulamalarında ürün seçimi dolayısıyla keşif ve projenin detaylı incelenmesi son derece önemlidir. Eğer uzman bir mühendis tarafından ürünler seçilmez ise yapılan koruma önlemlerinin karşılılığını alamayız. Bu nedenle bu yazımızda koordinasyonun önemine değindik.

Parafudrlarda kademeli koruma ve koordinasyonu  2 şekilde açıklanabilir.

1-Kademeli Koruma Prensibi

Ana panoda B+C sınıfı, Dağıtım panosunda C sınıfı, son noktada D sınıfı şeklinde ya da Tip 1-2-3 ürün sıralamasına göre dizayn yapılabilir. Burada yıldırım darbesinin etkisinin kademeli olarak düşürülmesi hedeflenir. Yani 100 kAlik bir darbe ana panoda 100 kAlik koruyucu ile karşılaşırken tali dağıtımda 40 kA son noktada 10-1 kAlik koruma modülü ile karşılaşır. Akımsal değerlere paralel olarak Up koruma seviyeleri de aynı kademeyi sağlar. Örneğin Ana panoya koyduğumuz ürün 3 kVluk darbeyi 1,5 k V’a indirger iken D sınıfı ürün 0,9 kV’a indirger. Bu şekilde kademeli koruma çalışması sağlanabilir.

2-Up değer kıyaslaması

Kademeli Koruma Prensibinde mesafenin önemi de koordinasyonu etkileyen 2.adımdır. Buradaki amaç koordinasyonda ki temel kasıt Up seviyesi daha küçük olan ürün daha hızlı devreye girer eğer mesafe kısa ise sonuç olarak koruma seviyesi daha küçük olduğu için ürün yanar. Ya mesafeyi ya da Up seviyesini bu noktada ayarlamamız gerekmektedir.

Belirtilen mesafe 20 metre üzeri olmalıdır. Ya da 100 kA koruma sağlayan ürün  40 kA koruma sağlayan ürünün Up sinden daha alt seviyeye indirgemelidir.

Videomuzdan ilgili konuyu daha net bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap