fbpx

AG PARAFUDRLARI NEDEN KULLANMALIYIZ?

Tarih Kasım 18, 2018
635 Görüntüleme

Gün geçmiyor ki yıldırım ve ani aşı gerilim darbesi sonucu zarar gören bir tesis, bir enerji santrali haberi almayalım. Özellikle 2018 yılı Ülkemiz için yapılan araştırmalara göre yıldırım açısından en yoğun geçen yıllardan biri oldu. Son 20 yıl istatistiğinin zirvesinde geçen 2018 yılı gelecek için ciddi kaygılar yaratmakta. Ülkemizde deprem, sel gibi doğal afetler hem olaylar olduğunda hatırlanmaktadır ve gerekli önlemler gündeme gelip alınmamaktadır. Yıldırım darbelerinin depremden farklı yıllarca ara vermeden her yağmur yağdığında oluşma ihtimalidir. Ve gerekli önlemleri almamız için doğa sürekli bizlere uyarı vermektedir.

raycap safebloc br neden kullanılmalıdır

Yıldırım, şebeke darbesi ve ani gerilim değişimlerinin sistemlerimize zarar vermesini engellemek için geliştirilen AG Parafudr sistemlerinin kullanımını cihazlarımız ciddi hasar almadan önce kullanmaya yaygınlaştırma amacındayız. En azından konumuzda doğal afet olmadan önlem alınması konusunda bilinci arttırılması için Yılkomer olarak elimizden çabayı gösteriyor. Bu yazımızda da maddeler halinde özet bir şekilde Neden AG Parafudr sistemlerini kullanmamız gerektiğini özetlemeye çalıştık.

ALÇAK GERİLİM PARAFUDR SİSTEMLERİNİ KULLANMAMIZ İÇİN BAŞLICA NEDENLER

1-Ülkemizde son 3 Yılda 8 milyona yakın yıldırım düştü. Yıldırım darbesinin düştüğü noktadan 2km yarıçaptaki tüm cihazlara zarar verme potansiyeli düşünülürse risk oldukça yakın durumda

2-Yapılan istatistiklerde Yıldırım ve ani aşırı gerilimler sonucu hasar görme oranı hırsızlık, yangın, sel gibi etkenlere göre en önde ;%31 oran yıllık özel sektör ve kamu sektöründe milyarlarca lira hasarı göstermektedir.

hasar bildirim dağılım tablosu

3-Sigorta firmaları şartnamelerinde artık AG Parafudr sistemleri yer almaktadır. Olası hasarların sigorta tarafından ödenme dönemi ‘Yıldırım’ için sona erecektir.

4-Özellikle endüstriyel tesislerde üretim kaybı ciddi bir risktir. Bir makinanın kartının yanması sonucunda günlerce üretim durabilir.

5-Server odası gibi stratejik noktalarda bilgi kaybı oluşması yıldırım ve ani aşırı gerilim darbeleri sonucunda oluşmaktadır.

6-Güneş santrallerinin açık arazide oluşu yıldırım sonucu inverter, panel yanma risklerini arttırmaktadır. Yapılan istatistiklerde Yıldırım sonucu zarar görme oranı oldukça fazladır.2018 Yılında sadece Yılkomer’e ulaşan hasar kaydı 250MW ı aşmıştır.

yıldırım hasar bildirim tablosunun dağılımı

7-Rüzgar santralleri içinde yıldırım sonucu zarar görme oranı çok fazladır. Hem türbin içi hem de türbin dışı aksamlar yıldırım darbesi sonucunda devre dışı kalabilmektedir. Olası bir yıldırım sonucu türbinin yatması ile çok ciddi bir ekonomik kayıp oluşmaktadır.

8-Ülkemizde %95 oranında aktif paratoner sistemi kullanılmaktadır. Aktif paratoner sistemleri iyon yaymaktadır. Ve bölgedeki yıldırımlar paratoner üzerine yönelmektedir. Paratoner düşen darbeler tüm elektriksel sistemlere zarar verir. Bu nedenle AG Parafudr sistemleri mutlaka kullanılmalıdır.

aktif paratonerlerin iyon yayılımları

9-Mevcut Yıldırımdan korunma sistemlerinin hiçbiri izoleli iniş ve s koruma mesafesi kurallarına uymamaktadır. Paratonere düşecek bir yıldırım tüm sistemi endükleyecektir. AG Parafudrunuz yoksa cihazlarınız zarar görecektir.

cihazların zarar görmemesi için ag parafudr

10-Tesislerde eşpotansiyel farklılık mevcuttur. Özellikle yıldırımlık sistemi ile ana sistem dirençleri farklıdır. Olası yıldırım düşüşünde darbe direnci düşük olan yolu tercih edip cihazlara ulaşacaktır.

11-Kamera güvenlik sistemleri yıldırımın manyetik alanından dahi zarar görebilmektedir. Binlerce dolar verilerek kurulan bu sistemlerde kamera switch arızaları çok sık yaşanmaktadır. Ethernet hatları başta olmak üzere kamera sistemleri tam anlamıyla korunmalıdır.

yıldırım sonucu cihazların yanması

12-Enerji yatırımlarında sistemin yatırılan parayı hızla çıkarması oldukça önemlidir. Yıldırım sonucu sık sık üretimin aksaması hem bu hedeften bizleri uzaklaştırır hem de ciddi bir işletme yenileme gideri ortaya çıkarır.

13-Telekom hatları ülkenin her yerinde dolaşmakta ve evimize, fabrikamıza girmektedir. Telekom hatları ciddi oranda darbe taşımaktadır. Bu da riski arttırmaktadır. Mutlaka Telekom hatlarımızda da AG Parafudr kullanmalıyız.

telekom hatların yıldırım sonucu yanması

14-Yıldırım darbesi 28000celcius değerine ulaşan bir darbedir. Elektriksel zararından önce Yangın çıkarma potansiyeli vardır. Bu darbeyi algılayıp sönümleyecek bir sistem kullanmanız tesisinizde yangın riskini ortadan kaldırır.

15-Pano içerisinde yer alan sigorta ve rölelerin görevleri farklıdır. Yıldırım nanosaniye mertebesinde meydana gelen bir darbedir. AG Parafudr sistemleri bu darbeyi 1 ila 100ns aralığında algılar ve sönümler.

16-En önemlisi gece yağmurlu havalarda yatağınızda rahat uyuyabilmek için Alçak gerilim parafudr sistemlerini mutlaka tesisinizde kullanın.

Alçak gerilim parafudr sistemlerinin seçimi, kullanımı, uygulaması bir uzmanlık ister. Yılkomer olarak partnerliğini yürüttüğümüz Raycap firmasına ait 2400 farklı model bulunmaktadır. Bu nedenle doğru koruma için keşif ve tasarım gerekliliği vardır. Tesisinin doğru korunması için keşif hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Her türlü soru ve talepleriniz için info@yilkomer.com

1 Yorumlar

  1. Paylastiginiz Yazılarınızı görüşlerinizi zevkle okuyor ve yararlaniyoruz. Tesekkurler.Parafudr secimi nasil yapilir?kesif gereklimi?

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!