Alarm ve Yangın İhbar Sistemlerinin Gerilim Darbelerinden Korunması

By Yılkomer
Tarih Haziran 17, 2017
1775 Görüntüleme

Yangın ve alarm sistemleri her türlü bina, tesis, fabrika, işletmenin güvenliğinin sağlanmasında oldukça önemli sistemlerdir. Belki kullanım ömrü boyunca bir kere ihtiyaç duyacağımız; fakat ihtiyaç halinde mutlak suretle görevini yapmaları gereken bu sistemlerin en önemli zarar görme nedeni (%30-%40) transient gerilimlerdir. Bu nedenle sistemlerinizi hem yıldırıma hem de iç aşırı gerilimlere karşı korum altına almalıyız.

İlginizi Çekebilir: Parafudr Nedir?

Risk Nerelerde?

  • Kontrol Panosu
  • Sensörler
  • Sinyal Röleleri
  • Data/telefon hatları
yangin-alarm-sistemleri-koruma

Yangın alarm sistemleri anahtarlama gibi iç darbelerden dolayı sıklıkla devre dışı kalmaktadır.

Yangın alarm sistemleri genel olarak yıldırım darbeleri sonucu değil; tesisimizde oluşan iç darbelerden ötürü zarar görürler. Bu nedenle AC kontrol panosundan başlanarak iç yıldırımlık sistemleri ile koruma altına alınmalıdır. Yine her bir telefon ve data hattı hat koruyucularla darbelere karşı korunmalıdır.

Raydat SLL 4 Tip 3 Parafudr

RayDAT SLL-4, veri iletim devrelerini veya alarm ve güvenlik gibi düşük gerilimle çalışan alarm devrelerini korumak için geliştirilmiştir. Parafudr yüksek hızlı, iki yönlü, silikon bir tabaka kullanarak koruma sağlar.

  • IEC / EN Kategori: C1 / C3 Koruma şekli: Transvers
  • Voltajlar: 30V DC Frekans Aralığı: 30MHz
  • Aşırı Gerilim Deşarj Derecelendirmeleri: In: 250A Serisi Yük Akımı: 10A
  • Muhafaza: DIN 43880 2/3 TE, DIN Ray Bağlantı Klemensleri: 4 mm2’ye kadar telli
  • Muhafaza: Modüler Tasarım Uyumluluğu: IEC / EN 61643-21

Datasheet İndir

 

Ani aşırı gerilim ve yıldırım etkilerinde ağırlıklı olarak yangın panellerinde ki kartlar zarar görmektedir.Dağıtım panosunda kullanılacak Tip 1+2+3 korumanın ardından panel içerisinde her loop Tip 3 parafudr hassas koruma ile korunmalıdır.Genellikle 48 V gerilimle çalışan panellerde hassas koruma yapılması öngörülmelidir. Loopların korunması tüm sistem koruması için son derece önem taşır. Bu nedenle Up seviyesi son noktada çok düşük olan Loop Korumalar Yangın İhbar Panellerinde kullanılmalıdır.

Yangın alarm sistemleri güvenliğimiz ve can sağlımız için çok önemli sistemlerdir. Bu nedenle her daim çalışmasını sağlamak, zarar görmesini engellemek tesisimizin sürekliliğini sağlar. Bu noktada yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı alarm sistemlerini korum altına almak bir zorunluluktur. Yılkomer uzman mühendis kadrosu ile bu konuda iletişime geçebilir, teknik destek alabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap