Ana Panolarda Neden Sadece Tip 1 (B sınıfı) Özellikli Parafudr Kullanılmamalıdır?

By Yılkomer
Tarih Temmuz 9, 2017
1231 Görüntüleme

Yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerinden korunmada iç yıldırımlık yani ag parafudr sistemleri kritik önem taşımaktadır. Bu noktada doğru ürün seçimi kadar kademeli bir şekilde ag parafudrlarımızın tesis boyunca yerleştirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Genel olarak yapılan hatalardan biri ana panolarda kombine ürünler değil, sadece yıldırım koruması yapan ürünler seçilmesidir. Kısaca hatırlayacak olursak;

  • Tip 1 B sınıfı Parafudr: Yıldırım darbesi koruması 10/350 eğrisi
  • Tip 2 C sınıfı Parafudr: Şebeke darbesi koruması 8/20 eğrisi
  • Tip 3 D sınıfı Parafudr: Hassas sistemlerin korunması

Ana panolarımızda sadece Tip 1 B sınıfı ürün kullanmamız durumunda ana panomuz şebeke darbelerine karşı korumasız kalırken, ana panodan gelebilecek ve tesiste yayılacak şebeke darbelerine karşı da tüm tesisimiz korumasız kalacaktır. Çünkü Up seviyesi 8/20 eğrisi için yeteri kadar düşürme imkanımız olmayacaktır. Bir diğer olumsuz durumda, eğer ana pano ile tali pano arasında yeteri kadar mesafe yoksa, ana panoda kullanılan Tip 1 ürüne göre devreye girme süresi çok daha kısa süre olan Tip 2 parafudr (25 ns Tip 2 parafudr, 100 ns Tip 1 parafudr) yıldırım darbesi durumunda devreye girecek, kendisi ile birlikte panonun da yanmasına neden olabilecektir. Bu durumun önüne geçmek içinse, ana panolarımızda kombine parafudrlar tercih etmemiz daha doğru olacaktır.

Yine eğer ana panonuz PLC, otomasyon, sürücü gibi hassas elektronik sistemleri besliyorsa, yine koruma seviyesi Upyi düşürmek ve bu cihazları korumak için sadece Tip 1 ana pano parafudru yetmeyecektir. Bu nedenle hassas sistemlerin bulunduğu fabrika gibi tesislerde ana panolarda Tip 1+2+3 alçak gerilim parafudrların kullanılmasını Yılkomer olarak öneriyoruz.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap