Analog ve IP Kameraların Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Mart 6, 2016
1187 Görüntüleme

CCTV veya kameraların yıldırım ve aşırı gerilimden korunması bu cihazların oldukça hassas cihazlar olması nedeniyle Yılkomer olarak şiddetle önermekteyiz. Maliyeti binlerce lirayı bulan bu sistemlerin bir yıldırım darbesi sonucu devre dışı kaldığını ve tamamen yandığını sıklıkla görmekteyiz. Kamera sistemlerinin yıldırım ve aşırı gerilim darbelerinden korunmasında öncelikle kamera türünün tespit edilmesi gerekir. IP kamera veya analog kameraya göre seçilmesi gerekenler değişecektir.

IP ve analog kameraların yıldırım ve aşırı gerilimden korunması

IP ve analog kameraların yıldırım ve aşırı gerilimden korunması

Analog Kamera Koruma

1- Enerji Besleme Koruması | C sınıfı parafudr 

2- Video Sinyal Koruma | D Sınıfı Parafudr BNC Koruma 12 V

3- Kontrol Kablosu Koruma |  D sınıfı parafudr Data Hattı Koruması

IP Kamera Koruma

4- IP Koruma | D sınıfı Parafudr Cat 5, 6 veya POE koruma

Kameraların yıldırım ve aşırı gerilimden korunmasında göreceğiniz gibi dikkat edilmesi gereken kademeli korumanın yapılması gerektiğidir. Up koruma seviyesine göre koordineli olarak seçilecek ürünlerle hassas bu cihazlar korunabilir. Buna göre ana panolarda B+C, tali panolarda C sınıfı ve son olarak cihaz önüne sistemin özelliğine göre D sınıfı parafudr konulmalıdır.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap