Asansörlerde Aşırı Gerilim Koruma

By Yılkomer
Tarih Mayıs 19, 2016
1171 Görüntüleme

Asansörler günlük hayatımızı kolaylaştıran hem insan hem de yük taşıdığımız birçok mekanik ve elektronik bileşen bulunan taşıyıcılardır. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak asansörlerde birçok elektronik parça kazanmış, daha güvenli ve konforlu bir taşıma için evrilmişlerdir. Bugün bir asansörün kritik ekipmanları;

  • Frekans konventörleri
  • Trafik optimizasyonu için kontrol ünitesi
  • Enerji kontrol ünitesi (kabin içi aydınlatma, havalandırma vb)
  • Güç kaynakları

Asansörlerde bulunan bu yapılar oldukça hassas ve pahalı bileşenlerdir. Sadece yıldırım darbelerine karşı değil, harmonik, anahtarlama darbeleri gibi ani iç aşırı gerilimlerden de korunmalıdır.

asansör-nedir

Asansörler ani iç aşırı gerilimlerden sıklıkla etkilenir.

Asansörleri Darbelerden Nasıl Koruruz?

asansör-parafudrAsansörleri aşırı gerilim darbelerinden korurken, kademeli bir şekilde ag parafudr sistemlerini yerleştirmeliyiz. Yukarıda bahsettiğimiz hassas sistemler ve üniteler öncelikle olarak koruma altına alınmalıdır.

1Nolu Kısım: Tip 2 C sınıfı Parafudr (Şebeke türü dikkat edilmelidir.)

Up< 1.5 kV

In: 20 kA

Ip: 40 kA (8/20 ms)

2nolu Kısım: Tip 1+2 B+C Parafudr

Un: 180 V

Up< 250 v L-L

Up<550 L-T

Iimp: 2.5 kA

In: 10 kA

3nolu Kısım: PLC Koruma Tip 1+2 Parafudr

Un: 24 V

Iimp: 2.5 kA

In: 10 kA

Up< 52 V L-L

Asansör sistemleri bina da bulunan dış yıldırımdan korunma (paratoner) sistemine yönelen bir darbenin paratoner iniş iletkeni üzerinden oluşturacağı kuplaj etkilerinden den hat boyu etkilenebilir. Bu olumsuz sonuç asansörün elektriksel aksamında nanosaniyeler mertebesinde sorun oluşturabilir. Ürün seçimininde kademeli korumanın önemi olduğu kadar asansörden asansöre yapıdan yapıya koruma önlemleri değişecektir bu nedenle detaylı bir keşif ve ölçüm çalışması gerekmektedir. Asansörlerin yıldırım ve şebeke darbelerinden korunması ve güven içerisinde kullanılması için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendis kadrosuyla temasa geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap