Aşırı Gerilim Koruma Cihazı

By Yılkomer
Tarih Haziran 10, 2015
1837 Görüntüleme

Aşırı Gerilim Koruma Cihazları ülkemizde farklı isimlerle karşımıza çıkmaktadırlar. Genel olarak İç Yıldırımlık Sistemi, Alçak Gerilim Parafudru, Surge Arrester, Koruma Kofresi,  Aşırı Gerilim Koruma Ünitesi en sık karşılaşılan terimlerdir. Ag Parafudr Sistemleri ekonomik açıdan bizlere büyük fayda sağlayan enerji ve ürün üretiminde sürdürülebilirliği oluşturan stretejik öneme sahip ürünlerdir. Bir güneş santralinde panel ve inverterin zarar görmesini engellerken, endüstriyel bir tesiste otomasyon sistemini ve üretim makinalarını korurlar ,güncel hayatımızda da bilgisayar tv gibi tüm elektriksel alt yapımızı koruma altına almaktadır. Güvenlik açısından da kamera sistemler,kartlı geçiş sistemleri,haberleşme sistemleri sık sık arızalanabilir durumdadır, aşırı gerilim koruma cihazları ile bunların hepsini koruma altına alabiliriz. En önemlisi panolarda oluşabilecek arklar karşısında sönümleme görevi görerek yıldırımın 28000 celcius sıcaklığından oluşabilecek yangın tehlikesini ortadan kaldırırlar.Aşırı gerilim koruma cihazları başta yıldırım darbesi olmak üzere şebeke darbeleri,harmonikler, gerilim düşümü ve yükselmesi, kuplaj darbeleri, switching darbeleri gibi ani aşırı gerilim darbelerinin tamamında etki gösterirler.

Aşırı gerilim sonucu zarar görmüş bir enerji hattı

Aşırı gerilim sonucu zarar görmüş bir enerji hattı

AG parafudr ürünleri temel olarak 4 gruba ayrılırlar ve bu 4 grupta teknolojilerine ve sistem özelliklerine göre binlerce türde ürün bulunmaktadır. B Sınıfı AG parafudr, C sınıfı AG Parafudr, D sınıfı AG Parafudr ve B+C Sınıfı AG parafudr olarak temel gruplara ayrılan ürünler sistemin sürekli gerilimine göre(Uc değeri), Maksimum koruma seviyesine göre (Imax Değeri), Koruma Gerilim Seviyesine göre(Up), Sistemin Topraklama türüne göre (TT-TN-TNS-TNC-IT), Ürünün Kullanılacağı lokasyona göre (Risk Yönetimi), Sistemin faz sayısına göre (3p+n,1p+n) gibi seçim kriterlerine göre bölümlere ayrılırlar. Bu nedenle mutlaka keşif ve uzman mühendis tarafından sistemin özelliklerine göre ürün seçilmesi gerekmektedir.

Parafudr Sınıfları

Tip 1 Parafudr

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak tüm türkiyede keşif ve ürün seçim çalışmalarımız sürmekte ve doğru noktaya doğru ürün seçimi prensibini her zaman korumaya çalışmaktayız. Ayrıca özellikle D sınıfı ürünlerde otomasyon sistemi kablolalama şekli,haberleşme modülü türü (RS 232-RS485-RS422), cat-rj45-poe modül özelliği, koaksiyel girişlerin konnektör türü (F konnekter,BNC konnektor vs..), uydu sistemi sürekli frekansı, Ups özellikleri gibi bir çok veriyi biraraya getirip ürün seçmemiz gerekmektedir. Özetle örneğin ürünlerini kullandığımız partnerlerimizin 3500 farklı ürünü bulunmaktadır, bunlar arasından en doğru ürünü sisteme seçip önermek gerekmektedir.

Ürün teknolojilerine göz atarsak varistörlü ürünler pazarda ciddi olarak ön plana çıkmaktadır,Varistör teknolojisi hızlıdır ve faydalıdır. Fakat çabuk zarar görürler. Bu nedenle uzak sahalarda dayanımı yüksek ürünler seçmek gerekir. Spark Gapli yani kimyasal sönümleme yapan ürünler dayanımlıdır,ayrıca gas deşarj tüplerine sahip ürünlerde dayanımlıdır.Fakat varistör kadar hızlı davranamayabilirler.Bu nedenle en doğru teknoloji VG teknolojili ürünlerdir yani hem varistör hem de kimyasal sönümleme yapan ürünler hem hızlı hem de dayanımı maksimumdur.

Ürünlerin seçimi kadar uygulama ve montajı da büyük uzmanlık istemektedir.Kablo kesitleri,topraklama hatlarının pano içerisinde ki durumu,arkların oluşumunu engelleyecek ve koruma seviyelerini düşürmeyecek kablo bağlantıları sistemlerin doğru çalışması için büyük önem taşımaktadır.

Özet olarak dış yıldırımlık sisteminiz ister paratoner olsun ister faraday kafesi bizler sistemimizde yıldırım başta olmak üzere tüm darbelere karşı alçak gerilim koruma cihazlarını koymak zorundayız. IEC 62305 Standartı ışığında tesis ve cihaz güvenliğimiz için bunu gerçekleştirmemiz bizlere ekonomik açıdan ve güvenlik açısından büyük fayda sağlayacaktır.

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak konusunda uzman mühendis kadrosu ile tesisinize ve sisteminize uygun ürün seçimi,tedariği ,projelendirmesi ve uygulaması noktasında ag parafudr ürünlerinde müşterilerimize hizmet sunmaktayız. Konu ile ilgili soru ve görüşleriniz için her zaman tarafımıza ulaşabilirsiniz.

 

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap