Aşırı Gerilim Sebepleri Nelerdir?

By Yılkomer
Tarih Nisan 26, 2016
1314 Görüntüleme

Aşırı gerilim birçok tesis için yıkıcı olan çeşitli nedenlerden ötürü yaşanabilecek elektriksel bir olay. Günümüzde elektronik bileşenlerin artması ile aşırı gerilim nedenleri anlamak ve bunlara çözüm getirmek daha da önem kazanmıştır. Aşırı gerilimin darbelerinin en bilineni belki de yıldırım darbesidir. 10/350 eğrisine sahip bu darbe tesisler için en tahrip edici darbedir. 8/20 eğrisine sahip, iç aşırı gerilimler ise genel olarak hasarların çoğuna neden olan, ihmal edilen darbelerdir.

Aşırı Gerilim Neden Oluşur?

1-Çöküntü (Sag)

AC  gerilimde geçici azalmalar çöküntü olarak isimlendirilir. Geçici çöküntüler, 0.5 ile 2 saniye arası sürer ve genelde kısa devre sonucu oluşurlar. Daha uzun süren çökmeler kalıcı çökmelerdir.

elektrik-çöküntüsü

2-Gerilim Yükselmesi

Çöküntü tam tersi olan gerilim yükselmesi bir diğer ani aşırı gerilim nedeni olabilir. Geçici gerilim yükselmeleri, 0.5 ile 2 saniye arası sürer ve genelde kısa devre sonucu oluşurlar. Daha uzun süren gerilim yükselmeleri kalıcıdır ve tehlikelidir.

gerilim-yükselmesi

3-Darbeler

Darbeler genelde tahrip gücü yüksektir ve gerekli koruma sağlanmazsa sistemlere zarar verir. Yıldırım en bilinen elektriksel darbe olmakla birlikte büyük motor, trafoların devreye girip-çıkması, endüktif ve kapasitif etkiler bir diğer önemli darbe sebebidir.

darbe

Ani gerilim yükselmesi ve oluşan darbe

yıldırım-darbesi

Yıldırım darbesinin oluşturduğu darbe piki

Diğer ani aşırı gerilim sebepleri sıralarsak;

  • Harmonikler 
  • Şalt Hareketleri (8/20 eğrisi)
  • Endüktif veya kapasitif kuplaj
yıldırım-darbesi-yanma

Yıldırım darbesi sonucu yanan bir fabrika

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap