Aşırı Gerilim ve Yıldırımdan Korunma Sistemlerinde Doğru Bilinen Yanlışlar

By Yılkomer
Tarih Mart 7, 2016
1006 Görüntüleme

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak ana çalışma alanlarımıza giren AG Parafudr Sistemleri, Dış Yıldırımdan Korunma Sistemleri, Topraklama ve Eşpotansiyel Sistem konularında temel olarak doğru olarak bilinen ancak yanlış olan bilgileri toplamaya çalıştık.

1-Paratoner ya da herhangi bir dış yıldırımdan korunma sisteminiz var ise elektriksel sistemleriniz koruma altında değildir. Korunma altına alınabilmesi için AG Parafudr sistemi kullanmanız gerekmektedir.

2-Yalnız Ana Pano da AG Parafudr kullanmak sisteminizi koruma altına almaz. Enerji, data ve koaksiyel hatlarında korunma altına alınması gerekmektedir.

Rj 11 koruma

Haberleşme ve Cat hatları Tip 3 parafudrlarla koruma altına alınmalıdır.

3-Dış Yıldırımlık iniş iletkeni som bakır olmak zorunda değildir. IEC 62305 Standartı kapsamında farklı iletkenlerde yıldırımdan korunma iletkeni olarak kullanılabilir.

4-Paratoner topraklaması 20 metre ya da belli bir mesafe uzakta topraklanması sisteme olan etkisini ortadan kaldırmaz. Dış Yıldırımdan korunma topraklaması dahil eş potansiyele alınmalıdır.

5-AG Parafudrlar seçimininde risk analizi yapılarak kiloamper seviyesi seçilmelidir. Her şartname de yazdığı gibi 100 kA ürünü her projede kullanmak zorunda değiliz.

Risk analizi sonucunda ag parafudr sistemleri seçilmelidir.

Risk analizi sonucunda ag parafudr sistemleri seçilmelidir.

6-Yıldırım iniş iletkeni bina yüzeyine çıplak olarak direk bağlanması sakıncalıdır. Elektrik iniş hatlarına atlama riskine karşı S koruma mesafesi hesaplanmalı ya da izoleli iniş iletkenleri tercih edilmelidir.

Yıldırım ve S mesafesinin hesaplanması

Yıldırım ve S mesafesinin hesaplanması

7-AG Parafudrların tamamı varistörlü değildir. Yeni çıkan teknolojilerde varistör ve gas deşarj tüpleri aynı kartuş içerisinde yer almaktadır ve dayanımlı ürünler ortaya çıkmaktadır.

8-Sadece TİP3 AG Parafudr kullanarak yıldırım darbesine karşı koruma sağlamış olmayız. IEC normları ışığında kademeli koruma gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

9-Kısa mesafelerde Tip 1 +2 +3 ürünlerle 3 kademeli koruma sağlayabiliriz. Ancak yüksek binalarda ve uzun sistemlerde bu 3lü etki 20 metreyi aşınca kaybolacaktır yeni ürünler kullanmak zorundayız.

Hassas sistemlerin korunmasında kullanılan klemens tipi parafudrlar

Hassas sistemlerin korunmasında kullanılan klemens tipi parafudrlar

10-Ülkemizde paratoner sisteminin henüz bir standartı yoktur. IEC 62305 standartı ülkemizde TSE EN 62305 şeklinde geçmekte ve Pasif yakalama uçları ile yuvarlanan küre metoduna göre sistem kurulumu öngörülmektedir.

11-Güneş santralleri, yanıcı patlayıcı tesisler, benzin istasyonları gibi alanlarda paratoner kullanımı risklidir. İyon yayarak yıldırımı çekmeyen pasif yakalama uçları ile tasarım en doğru çözümdür

12-Bir tesiste dış yıldırımdan korunma sistemi olsa da olmasa da AG PARAFUDR sistemi kullanılmalıdır.

13-AG Parafudrlar sadece yıldırıma karşı koruma sağlamazlar, şebeke darbesi, harmonik, ani gerilim düşümü ve anahtarlama darbelerine karşı koruma sağlarlar.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap