AVMlerin Yıldırım ve Ani Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Kasım 5, 2016
650 Görüntüleme

AVM yani alışveriş merkezleri son dönemde gündelik hayatımızda sıklıkla yer alan tesislerden biri haline geldi. Bu tesislerin aynı şekilde yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerine karşı korunması hem kesintisiz hizmet verebilmesi hem de insan ve mal sağlının korunması bakımından büyük önem taşımaktadır. Öte yandan alışveriş merkezinin topraklama ve tesisat ölçümlerinin düzenli olarak yapılması gereklidir.

avmlerin-korunmasi

Avmlerde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunması önemlidir.

teknik-keşif

Dış Yıldırımlık Sistemi

Öncelikle alışveriş merkezi yıldırımın fiziksel etkilerine karşı koruma altına alınmalıdır. Bunun için binanın yıldırım risk analizi yapıldıktan sonra uygun koruma yarıçapı belirlenmelidir. Bu koruma yarıçapına göre bina yuvarlanan küre metoduna göre korunacaktır. Alışveriş merkezleri insan sirkülasyonun fazla olduğu yerler olduğu için adım gerilimine karşı kesinlikle önlem alınmalıdır. Yine dış yıldırımlık sistemi spark gap parafudr ile eş potansiyele sisteme bağlanmalıdır. Eğer bina yüzeyi yanıcı veya tutuşan bir malzemeden yapılmışsa, iniş iletkenin izoleli olması tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir: Yakalama Ucu

pasif uç

Pasif yakalama uçları ile avmlerin yıldırımdan korunması bir yöntemdir.

İç Yıldırımlık Sistemi

Tip 1+2 parafudrYine alışveriş merkezlerinde kesintisiz hizmet vermek için ani aşırı gerilim darbelerinden korunmak gerekir. Öncelikle yıldırım darbelerine karşı ana panolarda B sınıfı parafudr kullanılması gereklidir. Tali panolar ve hassas sistemler korunması ise ikinci aşamadır. Bu noktada tali panolarda C+D sınıfı düşük UP seviyeli ürünler kullanılmasını öneriyoruz. Yine mağaza tali panolarında C+D parafudr kullanılabilir. Hassas sistemlerse, UPS, telekom hatları, LED aydınlatma sistemleri vb kendi beslendiği enerji panosundan koruma altına alınır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap