fbpx
yıldırımdan korunma ingesco pdc 6 - 4
Ingesco Türkiye
15/07/2020
online eğitim programı
Onlıne Eğitim 4’lü Yıldırımdan Korunma Sistem Temelleri
17/07/2020

Bakır Topraklama Elektrodu Fiyatları Ve Ölçüleri

bakır topraklama Elektrodu

Bakır Topraklama Kazığı yada Bakır Topraklama Elektrotları. Ülkemizde topraklama sistemi deyince akla ilk gelen ekipmanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bakırın topraklama uygulamalarında kullanımı zorunlu olmamakla birlikte ülkemizde projelerde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bakır topraklama elektrotları fiyatları ölçülerine göre değişkenlik göstermekte; kurlardaki artışa göre her gün farklı değer alabilmektedir.

20mm, 18mm, 16mm en sık kullanılan bakır topraklama çapları olarak dikkat çekmektedir.1 metre;1,5 metre boylarda kullanılan bakır topraklama elektrotları korozyon riskini azaltması nedeniyle topraklama uygulamalarında en çok tercih edilen ürünlerdir.

Bakır topraklama elektrotların ağırlık ve ölçülerini aşağıda bulabilirsiniz. Fiyat alırken bakırın güncel kg ağırlığını gözeterek te kilogram fiyatı alabilirsiniz.

Bakır topraklama kazığı uygulamalarında galvaniz iletken ile bakır elektrotun birbirine direk bağlanmaması gerekmektedir. Aksi durumda bimetal etki meydana gelir. Bimetal etki korozyonu başlatır ve direnç değerini yükseltir. Bu nedenle aynı cins metallerin birbiri ile teması sağlanmalıdır. Farklı tip metaller birbiri ile bağlanacak ise bimetal bağlantı elemanları kullanılmalıdır. Bakır elektrotlar 50mm 2,95mm 2,120mm 2 gibi ölçülerde bakır iletkenler ile birbirine bağlantı klemensleri aracığıyla irtibatlandırılabilir. Klemensi uygulamalarda bağlantı üzerinin korozyon bandı ile sarılması uygulamanın uzun ömürlü olmasını sağlar. Alternatif olarak bakır uygulamalarda termokaynak ile iletken ile elektrotun birbiri ile bağlanması uygundur. Termokaynak uygulamalarında ek olarak termokaynak potası, pensesi, fırçası, tozu gibi ekipmanlarında tedarik edilmesi gerekir. H tipi bağlantı klemensi ve korozyon bandı uygulaması daha pratik bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknik olarak da kopma yaşanmayacağı için en az termokaynak kadar güvenilirdir. Bakır elektrotlar topraklama yapılırken min 60cm derinlikten sonra çakılmalıdır. Bakır elektrotları bazen tedaş ve benzeri kurumlar 2,5 metre ,3 ,5 metre uzunlukta isteyebiliyorlar. Bu tip durumlarda ürünün çakılması zor olacağı için 2 parça birleştirilerek uygulanabilir ancak 1,5 metre idealdir. Kayalık zeminlerde topraklama kazığının kullanımı zor olacağı için alternatif olarak levha yada hasır ağ uygulaması yapılabilir. Yıldırımdan korunma topraklaması yapılan tesislerde topraklama elektrotu ile topraklama yapıldıysa dahi adım gerilimine karşı hasır ağ ile önlem alınmalıdır.

Yıldırımdan korunma merkezi olarak satışını gerçekleştirdiğimiz bakır topraklama kazıkları ile güncel fiyatları ;

info@yilkomer.com

0212 210 27 28 Çağrı Merkezi

0532 772 06 76 Whatsapp destek hattına ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Ürün datasheetini linkten indirebilirsiniz. Bakır Topraklama Kazığı

Bakır toprakalama elektrotu fiyatları ve ölçüleri

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!