B+C Sınıfı (Tip 1+2 ) Alçak Gerilim Parafudru

By Yılkomer
Tarih Eylül 27, 2015
1705 Görüntüleme

IEC 62305 standartı doğrultusunda dış yıldırımdan korunma sistemi (paratoner ya da faraday kafesi) kullanılan sistemlerde ag parafudr kullanımı zorunludur. Dış yıldırımdan korunma sistemimize düşecek olan yıldırım darbesi iniş iletkenlerinden sonra elektriksel dağıtım panolarımıza yönelebilmektedir ve olası hasarların önüne Alçak Gerilim Parafudrları ile geçebiliriz. Diğer taraftan yapımızda dış yıldırımdan korunma sistemi bulunmuyorsa yapı ve sistem çevremize düşecek yıldırımlardan kuplaj etkileri nedeniyle yine etkileniriz. Tam bu noktada da yine elektrik dağıtım panolarımızda alçak gerilim parafudru bulunmak zorundadır.

B+C sınıfı parafudr

B+C sınıfı parafudr

B Sınıfı Parafudr

Yukarıda anlattığımız kısa yıldırım hikayesinde Yıldırım darbesinin direk ve en direk etkisinden korunabilmek için sistemimizde B sınıfı AG Parafudr sistemi bulunmalıdır. B sınıfı ag parafudr ürünleri 10/350 ms eğrisinde test değerlerine sahip olup yıldırım karakteristiği paralelinde koruma sağlarlar.

Yıldırım dışında enerji hatlarında meydana gelen gerilim değişimleri, harmonikler, tesis içerisinde oluşacak switching darbeleri, hata akımları, şok bobinleri, motor devreye giriş çıkışları, klima kontrol sistemleri devreye giriş çıkış darbelerinden korunabilmek içinde C Sınıfı Ag parafudr sistemleri kullanılmalıdır.

Ürün seçimi, tedariği  ve detaylı bilgi-şartname çalışması için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz.

B +C Sınıfı Parafudrlar

tip-1-2-parafudr

Citel AG Parafudr ürünlerinde bulunan VG teknoloji sayesinde varistör teknolojisinin hızıyla 25 nanosaniye de devreye giren B+C sınıfı ag parafudrlar gas deşarj tüpü teknolosiyle de çok sayıda sönümlemeye imkan tanımaktadırlar.

Tesisimizde ürün seçimi keşif ve risk analizi ile paralel olarak ilerlemektedir. İki pano arasındaki mesafe ,tesisin elektriksel değerleri ürün seçimini direk olarak etkilemektedir. Ülkemizde şebeke kaynaklı darbelerin oranı %65 iken yıldırım darbeleri %35 oranında tesislere zarar vermektedir. Bu nedenle ana panomuzda kullandığımız ürünlerin ülkemiz koşullarında sadece B sınıfı yerine B+C sınıfı yani hem yıldırım hem de şebeke darbelerine karşı koruma yapan ürünlerin kullanımı daha doğrudur. B sınıfı ürünler 100nanosaniyede devreye girerken Tip 1+2 ürünler yeni teknoloji kompakt yapılarıyla 25 nanosaniye de devreye girebilmektedirler. Citel AG Parafudr ürünlerinde bulunan VG teknoloji sayesinde varistör teknolojisinin hızıyla 25 nanosaniye de devreye giren B+C sınıfı ag parafudrlar gas deşarj tüpü teknolosiyle de çok sayıda sönümlemeye imkan tanımaktadırlar. B sınıfı parafudrlar eski teknolojide genellikle sadece Spark Gap teknolojisine sahipler ve yavaş sönümleme yapılarıyla hassasiyetleri istenilen değerlerde değiller. 100 kAlik yıldırım darbesine karşı sönümleme sağlayan B sınıfı parafudr 5 kAlik şebeke darbesinde uygulandığında sistemimiz risk altına giriyor. Bu nedenle hem şebeke hem de yıldırım darbesine karşı koruma sağlayan B+C sınıfı ürünlerin kullanımı daha güven vermektedir.

Sistem ve risk raporları doğrultusunda 25 ,50,100 kAlik 10/350 ve 8/20 ms darbelerine dayanan B+C Sınıfı AG Parafudrlar sisteme paralel bağlamakta olup uyarı kontak çıkışları ile uzaktan izlenebilme özelliklerine sahiptir.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap