Bir Parafudrun Sahip Olması Gereken 6 Özellik

By Yılkomer
Tarih Ekim 18, 2015
1167 Görüntüleme

İç yıldırımlık parafudur sistemleri yıldırım ve aşırı gerilimden korunmanın önemli bir ayağını oluşturur. Ancak tesislerde gördüğümüz ya parafudr sistemlerinin hiç kullanılmadığı ya da eksik veya hatalı şekilde parafudr kullanımı gerçekleştiğidir. Bu yazımızda ise tesisinizde kullanacağınız bir parafudrun hangi özelliklere sahip olması gerektiğini işleyeceğiz.

1-Sönümleme Teknolojisi

Parafudrlar genellikle ya varistör teknoloji ya da spark gap teknolojisi yardımıyla sönümleme gerçekleştirirler. Varistör teknolojisi darbeyi hızlı bir biçimde emer, ancak yüksek darbelerde veya süreli darbelere karşı dayanıksızdır. Bu yüzden kartuşlarının sıklıkla değiştirmesi gerekebilir. Telekom, güneş, rüzgar vb tesislerde ulaşım sıklığı ve zorluğu göz önünde bulundurulursa sürekli kartuş değiştirmek çok mümkün olmayabilir. Spark gap teknolojisi ise ömürsüz dediğimiz sınırsız sayıda sönümleme gerçekleştirir. Ancak yavaş sönümleme yaptığı için bazı darbeleri kaçırabilir. Bu sorunlara karşı VG teknolojili hem varistör hem de spark gap teknolojisine sahip parafudrlar kullanılmalıdır.

2-Arttırılmış Geçici ve Aşırı Gerilim Dayanımı

Parafudrların belirli bir sürekli çalışma gerilimi vardır. Ancak şebekeden veya tesisten ötürü zaman zaman yüksek gerilimlere maruz kalabilir.Bu nedenle bu çalışma aralığının geniş, ve yine maruz kalacağı geçici gerilimlere dayanımı yüksek olmalıdır.

Parafudr fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Parafudr fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

3- Yüksek Darbe Koruması Sağlarken, Koruma Seviyesinin (Up) Düşük Olması

Parafudr sistemlerinin Imax, Iimp darbe dayanımları yüksek olurken, sistemenin gerilimini düşüreceği gerilim seviyesi Up düşük olmalıdır.

4-Dayanıklılık ve Güvenilirlik

Parafudrların tüm bileşenleri gelebilecek yüksek akım darbelerine karşı dayanıklı olmalıdır. Özellikle güç ve kontrol devreleri bu darbelere karşı dayanıklı imal edilmelidir. Böylece parafudrun ömrü arttırılır.

parafudr-parametre

5-Statü Sinyali ve Güvenli Bağlantı Bildirimi

Daha stabil ve kontrollü bir koruma sistemi için parafudrun güvenli bir şekilde sisteme bağlandığından ve sürekli olarak parafudrun durumu izlenmelidir. Böylece güvenli ve verimli bakım işlemi de gerçekleşir.

6-Kademeli Koruma ve Koordinasyon

Tam ve doğru bir koruma için parafudrların kademeli bir şekilde seçilmesi ve uygulanması gereklidir. VG teknolojiye sahip parafudrlar sayesinde mesafe, ek parafudr vb. sorunlar olmaksınız kademeli koruma gerçekleştirebilir.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap