C Sınıfı (Tip2) Alçak Gerilim Parafudru

By Yılkomer
Tarih Eylül 26, 2015
2102 Görüntüleme

Şebeke darbeleri, switching darbeleri,ani aşırı gerilim yükselmesi&alçalması, harmonik gibi yıldırım dışında 8/20 ms eğrisinde gerçekleşen tüm darbelerden korunmak için C sınıfı Parafudr kullanılmaktadır. IEC normları ışığında tüm tali dağıtım panolarında, fabrika makine ve otomasyon panolarında,bina daire giriş panolarında, asansör panolarında C sınıfı parafudr kullanımı tüm darbe türleri içinde %65 lik bir oranı kaplayan ikincil darbelerden korunmamızı sağlayacaktır. Darbesel eğriler göz önüne alındığında minimum 40 kiloamper koruma kapasiteli (Imax) ve gelen gerilim seviyesini indirgediği değer en çok 1,25 kV (Up) ürünlerin tercih edilmesi risk analizi açısından bakıldığında darbe farklılıklarında bize avantaj sağlayacaktır. Sistem sürekli gerilimi göz önüne alınarak klasik şebekeden beslenen sistemlerde sürekli gerilim değeri 230/440 V (Uc) Ürünler kullanılabilir.

C sınıfı Parafudrlar Yıldırıma karşı koruma sağlamazlar ancak yıldırım dışındaki darbeler için kademeli koruma da mutlaka kullanılmalıdırlar. Yapılan araştırmalar elektriksel cihazların ve otomasyon sistemlerinin arızalanmasında sel, yangın, deprem gibi olaylarla kıyaslandığında elektriksel hataların daha fazla bir yüzde kapladığını göstermektedir. Bu nedenle günlük hayatın direk içinde olan ani aşırı gerilim darbelerine karşı C sınıfı parafudr kullanarak sistemlerimizi koruma altına almalıyız.

Yıldırımdan Korunma Merkezi’nden yukarıda belirtilen değerlere sahip Fransız ve Alman partnerlerimizin ürünlerine yönelik uygulama ve ürün teklifi alabilirsiniz. C sınıfı ürünlerde 40 kA 3P+N Uyarı sinyal çıkışlı ve VG teknolojili ürünlerde Eylül Ayı boyunca gerçekleştireceğimiz özel kampanya fiyatlarına info@yilkomer.com adresine talepte bulunarak ulaşabilirsiniz.

C sınıfı Parafudr için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

C sınıfı Parafudr için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

C sınıfı parafudrlar standartlar da terim değişikliklerinde dolayı Tip 2 veya Class 2 olarak da adlandırılmaktadırlar. EN 61643-11, IEC 61643-11 and UL1449 test standartlarına sahip ürünlerin kullanımı son derece önemlidir. Kapasitesinin üzerinde bir darbe geldiğinde ürün kartuşları devre dışı kalabilir bu tip durumlarda üzerlerinde Led göstergeli ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Kırmızı ve yeşil renk ile kartuşun zarar görüp görmediğini anlayabilirsiniz. Eğer uyarı kontak çıkışlı bir C sınıfı ag parafudr alırsanız kartuşları bilgisayar ekranından ya da bir uyarı lambası ile uzaktan izleyebilirsiniz. Ancak VG teknolojili yani varistör teknolojisinin yanında karbon ve gas deşarj tüplü ürünler kullanırsanız kartuşların devre dışı kalma durumu oldukça azalacaktır.

C Sınıfı parafudrları min 6 mm2 lik kablo ile sisteme paralel olarak montaj etmeniz önerilir. Ayrıca kablo uzunlukları 50 cm’i aşmamalıdır. Parafudrlarda meydana gelebilecek bir kısa devre durumu için ise parafudrların önünde bir koruma sigortası kullanabilirsiniz. Üreticiler bu durumda ön sigorta değerlerini datasheetlerde belirtiler.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

4 Yorumlar

 1. Oturduğum binanın paratoner hattı kopuk ne yapmalıyım.Bilgi verirseniz sevinirim Teşekkür ederim. …

  • İbrahim Bey olası bir yıldırım darbesinde büyük bir risk söz konusu. Acil olarak yeni bir topraklama ve İniş hattı yaptırmanız gerekiyor.

   İnfo@yilkomer e iletişim bilgilerinizi atabilirseniz sizinle iletişime geçebiliriz.

 2. Merhabalar

  Parafudurların önüne koruma sigortası kullanmak zorunlu mu/gereklimi…?

  • Emrah Bey Merhaba. Ürünün özelliğine göre bu durum değişmektedir. Eğer varistörlü ürünse biz önermekteyiz. Ancak parafudru kullandığınız tesis uzak bir mecrada ve müdahale edilmesi zorsa sigorta atacağı zaman parafudr devre dışı kalacağı için bu tarz durumlarda konulmaması taraftarıyız.

Yorum Yap