Camilerin Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Mart 16, 2016
2343 Görüntüleme

Camiler ve en önemli yapı taşlarından minareler sivri ve yüksek yapıları nedeniyle yıldırım düşme riski yüksek olan sistemlerdir. Camilerdeki insan popülasyonu da düşünüldüğü zaman camiler yıldırım ve aşırı gerilimden korunması gereken yüksek riskli bölgelerdir. Öte yandan camilerin özellikle dış yıldırımlık sistemleri ile korunurken, mimari yapıya dikkat edilerek tesis edilmelidir.

cami-paratoner

Camilerin yıldırım risk hesabı sonucu risk seviyeleri yüksektir.

Camilerde Dış Yıldırımlık Kullanımı

Camilerde yıldırımın fiziksel etkilerine karşı korumak için dış yıldırımlık sistemi kullanılır. IEC 62305 standartı ve yapısal olarak camilere en uygun sistem yıldırım yakalama ucu kullanımıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kritik nokta yıldırım iniş iletkenin izoleli ve mimari yapıya uygun şekilde seçilmesidir. Aksi halde insanlar için çarpılma tehlikesi doğacaktır. Camilerde Paratoner yerine Pasif Yakalama uçlarının tercih edilmesi ve izolasyonlu sistemlerin kullanımı önemlidir. Antikorozif ürünlerin seçilmesi camilerin estetik görünümlerine zarar vermeyecektir. Yuvarlanan küre metodunun temel alınması gereken camiler risk katsayısı yüksek yapılardır.En önemli risk olan yangın riskine karşı camiler mutlaka korunmalıdır.

yakalama-ucu-minare

Camilerin yuvarlanan küre metoduna göre yıldırımdan korunması

Parafudr Kullanımı

Camilerde bulunan elektronik sistemler yine iç yıldırımlık parafudr sistemleri ile korunmalıdır. Dış yıldırımlık bulunan tesislerde ana panolarda B sınıfı parafudr kullanımı zorunludur.  Öte yandan yıldırım darbeleri veya oluşabilecek iç aşırı gerilimler ses ve görüntü sistemlerine zarar verebilecektir. Yine tali panolara C sınıfı parafudr kullanırken, hassas elektronik sistemler D sınıfı parafudrla korunmalıdır. Paratonere ya da yakalama ucuna düşen yıldırım darbesi camide bulunan tüm elektriksel sistemlere zarar verebilir. Bundan dolayıki enerji panolarında, kameralarda, güvenlik sistemlerinde, ses sistemlerinde alçak gerilim parafudru kullanılmalıdır. Keşif ürün tedariği, uygulama ve raporlama için Yılkomer’le temas kurabilirsiniz. Uzman mühendislerimiz bu konuda sizlere gerekli önerileri sunacaklardır.

IEC 62305'e göre iç yıldırımlık parafudr sistemleri ile de tesisimiz koruma altına alınmalıdır.

IEC 62305’e göre iç yıldırımlık parafudr sistemleri ile de tesisimiz koruma altına alınmalıdır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap