fbpx
CNC tezgahların ani aşırı gerilimden korunması

CNC MAKİNALARININ ANİ AŞIRI GERİLİMLERE KARŞI KORUNMASI

Tarih Nisan 28, 2019
604 Görüntüleme

CNC makinaları endüstriyel bir tesis için hayati önem taşıyan makinalardır. Makina ana kartı ve PLC sisteminin ani aşırı gerilim darbesi sonucunda zarar görmesi hem sürdürülebilir üretimi engelleyecek hem de makinanın değişen aksamlarından dolayı ciddi bir maliyet oluşacaktır. Özellikle değişken frekansı sürücüler tarafından kontrol edilen cihazlarda ani aşırı gerilim kaynaklı problemler sıklıkla görünmektedir.

CNC tezgahların ani aşırı gerilimden korunması

Modern CNC makinalarında artık manuel kontrol tamamen yerini gömülü yazılımlara, otomasyon kontrolüne bırakmış durumdadır. Bu sistemi kontrol altında tutmak için değişken frekanslı sürücüler, servo motorlar ve hareket kontrolünü sağlayan sistemler bu makine sisteminde yer almaktadır. Tüm bu sistem olası ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerinden çok kolay etkilenmekte ve kart yanmaları sıklıkla yaşanmaktadır.

Bir üretici mutlaka CNC makinalarını yıldırım ve ani aşırı darbelerine karşı koruma altına almalıdır. Bunu yaparken Yılkomer olarak 10 yıl ürün garantili Strikesorb AG Parafudr sistemleri ile koruma yapılmasını öneriyoruz.

IEC 61643 -11 Kapsamında CNC sistemleri üzerinde Tip 1 ve Tip2 koruma sağlayarak olası darbelere karşı makinayı koruma altına almış oluruz. Strikesorb sisteminde hiçbir ön koruma sigortası gerekmemekte direk sisteme inline olarak entegre edilebilmektedir. Makinaya gelen tüm zararlı darbelere 1 ns de algılanır ve Strikesorb tarafından sönümlenir. Raycap strikesorb tarafından sağlanacak stabil gerilim seviyesi kartların zarar görmesini engelleyecektir. Şekil 1 üzerinde tipik değişken frekanslı sürücü uygulamasını görebilirsiniz.

CNC sistemleri için Strikesorb Sistem faydalarına odaklanırsak;

-Herhangi bir bakım gerektirmeden koruma sağlar.

-Güvenli kullanım sağlar. Duman,ark ve patlama riski yoktur.

-Çok sayıda darbeyi sönümleyebilir tek kullanımlık değildir.

-Rakip ürünlerle karşılaştırıldığında Up seviyesi en düşük seviyededir. Mükemmel koruma sağlar.

-IEC 61643-11 Kapsamında Sınıf 1 ve 2 uyumludur.

-UL 1449 Uyumludur. Tip 4 koruma sağlar

-10 Yıl ürün garantisi ve sınırsız değişim garantisi sunulur.10 yıl boyunca ürün herhangi bir şekilde zarar görürse sınırsız sayıda değiştirilir.

Strikesorb sistemler Dünya genelinde 100binlerce tesiste makinaları korumaktadır. Strikesorb sistemlerinin CNC Sistemine entegrasyonu konusunda Yılkomer uzman kadrosuyla temas kurabilirsiniz.

Unutmayın Yılkomer Değerlerinizi Korur!

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!