fbpx

COVID-19 CORONA VİRÜSÜ HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKEN GERÇEKLER

Tarih Mart 21, 2020
221 Görüntüleme

Değerli Yılkomer takipçileri; bildiğiniz üzere tüm Dünya’da yayılan ve ülkemizi tehdit altına alına Covid-19 Namıdeğer Corono virüsü hayatımızı çok hızlı etkiledi ve etkilemeye de devam edecektir. Yıldırımdan korunma ve AG Parafudr sistemleri konusunda birçok makaleyi kaleme alıp sizleri uzmanı olduğumuz Yıldırımdan Korunma konusunda sürekli bilgilendirmeye çalışıyoruz ancak iş hayatımızda doğrudan etkileyen bu virüs hakkında bilmeniz gerekenleri maddeler halinde uluslararası bilimsel yayınları da tarayarak aktarmak istedik;

Yılkomer olarak bu zorlu süreçte müşterilerimize yıldırımdan korunma ve ag parafudr konularında teknik destek sunmaya devam ediyoruz. Ancak hem çalışanlarımız hem de müşterilerimizi düşündüğümüzden dolayı sosyal korunma mesafesini aşmadan; toplantıları online düzene taşıyarak süreci yenmeye çalışıyoruz. Hep beraber tamamen bu konudan kurtulduğumuz hayatın kaldığı yerden devam edeceğine ve doğanın bir başka gerçeği olan Yıldırım mevsimine girmeden sistemlerinizi en doğru şekilde koruyacağımıza emin olabilirsiniz. Ancak birkaç hafta hepimize düşen görev bu virüsle aklımızı kullanarak baş etmek olacaktır.

CORONA VİRÜSÜ (COVİD -19) HAKKINDA BİLMEMİZ GEREKEN GERÇEKLER

  • Bu virüsten kaçış yoktur. İstisnasız süreç içerisinde hepimiz yakalanacağız. Ancak ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi olacaktır. Grip virüsü gibi bu virüsle yaşamaya alışacağız.
  • Şu an alınması gereken önlemler ise henüz yeni belirlenen bu virüsle mücadelenin nasıl olacağı netleşmediğinden dolayı bir anda herkesin yakalanıp sağlık sektörünün çökmesini engellemek; hastalanan kişilerin tedavi edilmesine imkan sağlamaktır.1milyon kişinin aynı anda hasta olması ile 100.000 kişinin aynı anda hasta olması verilen sağlık hizmetlerinin sağlanabilmesi için son derece önemlidir. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki hastaların yoğun bakım ihtiyacının karşılanabilmesi için bu konu oldukça önemlidir. Bu nedenle evimizde kalıp hastalığın yayılmasını engellemeliyiz.
  • Virüsler normal koşullarda öldürücü değillerdir; Üzerlerinde yaşadıkları canlı sayesinde yaşarlar bu nedenle virüslerde bizleri öldürmek istemezler. Ancak COVİD-19 virüsü daha önce hayvanlar üzerinde yaşıyordu ve insanlara ilk kez bulaştı. Virüs ve insan birbirine adapte olana kadar virüs birçok mutasyona uğrayacaktır ve bu mutasyon sonucunda grip gibi öldürücü olmaktan çıkacaktır. Ancak şu anda insan ve virüs karşı karşıya kalmış durumda; ikiside birbirini tanımıyor ve bu süreçte insanlar için ölümcül bir virüs ortaya çıkıyor. Bu virüs hayvanları öldürmüyor süreç içerisinde insanlarda bağışıklık kazanacak ve virüste mutasyon süreci tamamlanacak. Ancak şu an durum kritik. Bu nedenle bu virüse ne kadar geç maruz kalırsak o kadar sonuç olumlu olacaktır. Unutulmasın ki virüs kendini hala hayvan vücudunda sanmaktadır.
  • Grip virüsünün öldürücü oranı oldukça düşüktür. Genellikle kronik hastalar ve hastalık sonucunda bağışıklığı düşük olanlarda çok şiddetli geçmektedir. Grip virüsü ile biz birlikte yaşamaya alıştık Covid-19 ile de yaşamaya alışacağız.
  • Sonuç olarak bu virüs Dünya’dan yok olmayacak; böyle bir teknoloji maalesef yok. Ve hepimize belki yarın belki de 1 yıl sonra bulaşacak. Birçoğumuz şu an bu virüse yakalanmış bile olabiliriz. Bağışıklığı güçlü bireyler bu virüsü hiç hissetmeyebilir yada bazı şanslı bünyelerde virüs ile bünye adaptasyon sağlayabilir ve bu süreç çok hızlı tamamlanabilir. Ancak hiçbir belirti olmasa dahi bizde bu virüs bizle her an gezmeye devam edecektir ve bağışıklığı düşük başta yaşlılar olmak üzere birçok kişiye bizden geçebilir. Tedavisi, aşısı ve insan vücuduna henüz adapte olmayan bu virüste bağışıklık düşük insanları öldürecektir. Bu nedenle bu süreci kendimizden çok çevremizdekileri düşünerek yönetmeliyiz. Örneğin Diamond Princess gemisinde 3700 kişi vardı. 3700 kişiden 700’ünde test pozitif çıktı ve bu 700 kişinin 350 si hastalığı hiç hissetmemiş. Yani özetle konu tamam kaotik; asıl işimize gelirsek yıldırım gibi. Biz tüm önlemleri tüm korunma önlemlerini almalıyız ve yıldırım hangi açıdan hangi yönden gelirse gelsin doğru bir koruma sağlandığı için binamız hissetmesin.
  • Bu virüs sürecince bağışıklığımız güçlü tutmak zorundayız. Spor yapmak ve sigara içmemek en önemli adımlar. Uyku ve daha az yorulmakta hemen arkadan geliyor. Çok düzgün beslenip Vitaminlerimizi her zamankinden daha planlı almalıyız.
  • Corona Virüs aşısı şu an bulunsa dahi her mutasyona uğradığında yeniden bir aşı çalışması yapılması gerekecek. Grip aşışı gibi sürekli yeni aşı bulunması gerekecek. Aşı virüsün önüne kesin geçecek diye bir yorum yapamamayız.
  • Bilim dünyasının beklediği sonuç zaman içerisinde bu virüsün insanla yaşamayı öğrenmesi ve onu öldürmemesi olacaktır. Bu nedenle ne kadar geç bizlere uğrarsa o kadar şanslı olacağız.
  • Bu süreçte sonunda ölüm olabilecek bir salgını aşmak için kişisel hijyen, bireysel izolasyon, spor ve sağlıklı beslenme oldukça önemli olacaktır.

Yıldırımdan korunma merkezi olarak yapılarınızı ve elektriksel sistemleri yıldırım ve ani aşırı gerilimlerden korumayı misyon edinmiş bir kurumumuz. Yıldırımda bir doğal afet ve insan hayatını alabiliyor. En büyük endişelerimizde geçen yıl yaz ayları girişinde yaşadığımız yoğun yıldırımlı dönemlerin bu yılda tekrarlanması. Son dönemde tüm dünya ve özellikle ülkemiz mayın tarlası gibi. Depremler, uçak kazaları, yıldırımlar, savaş ve Covid-19.

Tüm partnerlerimiz, müşterilerimiz ve takipçilerimizin bu süreçten kendilerinin ve sevdiklerinin sağlıcakla çıkmasını diliyoruz.

Saygılarımızla

Serdar AKSOY –Yıldırımdan Korunma Merkezi Genel Müdürü/Elektrik Mühendisi

 

covid-19

 

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!