Datalogger Sistemlerinin Ani Aşırı Gerilimlerden Korunması

By Yılkomer
Tarih Nisan 14, 2016
848 Görüntüleme

Datalogger sistemleri otomasyon ve SCADA sistemlerinin çok önemli bir parçalarıdır. Dataloggerlar bir sistemde önceden belirlenmiş parametreleri toparlayarak (nem, sıcaklık, akım, su seviyesi vb) belirli zaman periyotuna göre kaydederler. Kısacası bir data logger veri kaydedici olarak adlandırabilirler. Bu kadar kritik bir sistem olan data logger, elektronik yapısından ötürü yıldırım ve iç aşırı gerilimlerden kolayca etkilenmekte ve devre dışı kalabilmektedir. Bir data loggerın devre dışı kalması ile hem alınan ölçümlere sağlıklı şekilde ulaşılamamakta ve pahalı bir cihaz olan data logger tamamen işlevsiz hale gelebilmektedir.

Datalogger sistemleri hassas kayıt cihazlarıdır.

Datalogger sistemleri hassas kayıt cihazlarıdır.

Ani Aşırı Gerilim Darbelerinden Korunması

Bir data loggerın ani aşırı gerilim darbelerinde korunmasında önemli olan husus kademeli korumanın yapılmasıdır. Data logger hassas cihazlar olduğu için Up seviyesini istenilen seviyeye getirecek D sınıfı parafudrlar kullanılmalıdır. Ana panonuzda B sınıfı, tali panonuzda C sınıfı parafudr kullanmanız tek başına data loggerı korumayacaktır. Ek olarak data logger önüne ek olarak POE koruma ile gelen darbe istenilen seviyeye indirilecek ve koruma işlemi sağlanacaktır.

rj-11-hat-koruma

Poe koruma data loggerın korunmasında gereklidir.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap