ELKOBIS İZOLELİ YILDIRIM İNİŞ İLETKENİ

Tarih Ağustos 25, 2018
463 Görüntüleme

Elkobis; Yıldırım darbesinin izoleli inmesi hem cihaz hasarlarına hem de yangın riskine karşı oldukça önemlidir.

IEC 62305 Standartı kapsamında yıldırım iniş iletkeni ya ‘s’ koruma mesafesinde inmelidir ya da izoleli olarak toprağa ulaştırılmalıdır. Burada İzoleli Yıldırım İniş İletkeni kavramı herhangi bir izoleli kabloyu belirtmiyor. Yıldırım darbesi 200ka tepe değerine ve 28000celcius sıcaklığa ulaşan özel bir darbedir. Yıldırım darbesini izole edebilmek için bu konuda özel testlerden geçmiş kablolar kullanılmalıdır. Özellikle cihazların manyetik olarak etkilenip zarar görmesini engelleyen izoleli yıldırım iniş iletkenleri doğru seçilmeli ve büyük hasarların önüne doğru ürün kullanılarak geçilmelidir. Yılkomer olarak projelerimizde kullandığımız ürünleri büyük bir titizlikle seçmekteyiz. Ve uzun araştırmalarımız sonucunda bu konuda kendini ispatlamış Polonya’da 40 yıldır üretim yapan ve 65 ülkede çok önemli projelerde kullanılan Elko-bıs ürünlerini kullanmaya ve müşterilerimize önermeye başladık. Size bu yazımızda Elkobis izoleli yıldırım iniş iletkeni özelliklerini tanıtacağız.

Bu konuda en önemli olan detay izoleli iletkenin 10/350ms eğrisinde uluslararası bir laboratuvardan gerçek karakteristikte yıldırım darbesine karşı test edilmiş olmasıdr. Ürünümüz bu konuda birçok test belgesine sahiptir. Yıldırım darbesine karşı izoleli iletkenlerin test normu PN-EN 62561-1-:2012 EN 62561-1:2012 şeklindedir. Mutlaka ürünün bu konuda test sertifikasını sorgulayınız.

Elkobis 10/350ms I imp eğrisinde 100ka test değerine sahip bir üründür. Ve güvenle iletken yüzeyler üzerinde kullanılabilir. Yalıtım ve çarpılma riskinin olduğu alanlarda tercih edilmesi gereken elkobis izoleli yıldırım iniş iletkeni özellikle fabrika gibi insan yoğunluklu binalarda ciddi risk oluşturmaktadır. Elkobis yıldırım izoleli iniş iletkeni özel bir tasarıma sahiptir.

Ürünler yine yıldırım testinden geçmiş özel bağlantı elemanlarıyla birlikte kullanılmalıdır. Tasarım aşamasında mutlaka orijinal bağlantılar değerlendirilmelidir.

Yıldırımdan korunma sistemlerinin uygulaması en az kablonun seçimi kadar önemlidir. Kablo başlığına giren kısımda 28mm kalınlığa kadar tüm yalıtım katları özel kesme makinasıyla kesilmelidir. Ürün soyma ve montaj aparatları yalıtımın zarar görmesini engeller niteliktedir.

Yıldırım yakalama ucu sistemine giren özel montaj elemanları bağlantıları torkuna uygun olarak sıkılmalı ve yapıştırılmalıdır.

Daha sonra ısıl işlem ile özel başlığını yapıştırmamız gerekmektedir. Daha sonrada ürünü montaj öncesi soğumaya bırakın.

İzoleli iletkenin dış yüzeyini mutlaka topraklamanız lazımdır. Montaj etmeden önce kablonun arka yüzüne bir şerit serebilirsiniz yada yüzeyine özel bağlantı elemanları ile topraklayıcı sistemleri adapte edebilirsiniz.Dış yüzeyinde toprak olmayan izoleli iletken doğru montaj edilmemiştir.

Yılkomer olarak her yüzeye uygun bağlantı elemanına sahibiz. Sistemi yalıtımlı olarak uygulama için onlarca çözüm sunabilmekteyiz. Ancak bunu sağlayabilmek için öncelikli olarak sistemde keşif ve detaylı bir proje çalışması yapmamız gerekmektedir. Proje çalışması ve tasarım uzman mühendis kadromuz tarafından yapılmaktadır.

Yıldırımdan korunma konusunda sisteminizi emanet ettiğiniz ürünlerin belgeli ve doğru ürünler olduğuna mutlaka emin olun. Her izoleli iletken yıldırıma karşı izolasyon sağlamaz. Daha detaylı bilgi için info@yilkomer.com adresiyle iletişim kurabilirsiniz.

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!
Powered by