Endüstri 4.0 ve Akıllı Parafudrlar

By Yılkomer
Tarih Ocak 24, 2016
1116 Görüntüleme

Dünyamız 1990 yılların başından itibaren oldukça hızlı bir digital dönüşüm gerçekleştiriyor. Nitekim bu dönüşümü son yıllarda güncel hayatımızdan endüstriyel tesislere her yerde görebilmekteyiz. Dünya sanayisi aslında 21. yüzyılın başından beri gerçekleştirdiği inovasyonlarla birlikte bir digital dönüşümden geçiyor. Endüstri 4.0 noktasında ise artık fabrikalarda ya da daha da genellersek endüstriyel tesislerde tam bir digital dönüşümden bahsediliyor.

dorduncu-sanayi-devrimi-citel

İlk endüstri devrimi 1.0 su ve buhar gücüne dayalı olarak gerçekleşti. Endüstri 2.0 ise ilk defa elektrikli çalışan hatlar aracılığı ile kitlesel üretimin başlaması ile var oldu. 3.0sa PLC teknolojisi sayesinde üretim hatlarının otomatik hale getirilmesi ile başladı. Peki Endüstri 4.0’da bizi neler bekliyor?

İlginizi Çekebilir: PLC Sistemlerinin Aşırı Gerilimden Korunması

Endüstri 4.0 aslında 3 alt başlıkta kendini geliştiriyor diyebiliriz.

  • Üretim otomasyonunda IT teknolojisinin entegre edilmesi
  • Ürün ve tasarım süreçlerinde maksimum optimizasyon ve verimlilik
  • Siber sistemlerin hayata geçirilmesi

Endüstri 4.0 ile birlikte fabrikalarda bütün cihazların akıllı hale gelmesi hedefleniyor. Bu bağlamda bütün cihazlar birbirleriyle konuşabilecek ve internete bağlanabilecek. Böylece insanlar ve nesneler gerçek zamanlı olarak birbirleri ile haberleşebilirken dev bir ağ içinde üretimlerini gerçekleştirebiliyor olacak.

Nesnelerin interneti

Endüstri 4.0 ve Parafudrlar

Endüstri 4.0la birlikte yaşanacak temel sorunlardan biri gittikçe daha hassas cihazların kullanılmaya başlanacağıdır.  Cihazların elektronik komponentlerinin artması ile bu cihazları yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı korumak için daha akıllı ve daha hassas teknolojilere ihtiyaç duyuyoruz. Parafudrlarla sıklıkla kullanılan varistör teknolojisi parafudrları akılsız ve hantal bir cihaz haline getirmektedir. Yıldırımın yoğun olduğu bölgelerde bakım personeli Çoğunlukla parafudrun kartuşunu sık sık değiştirmek zorunda kalmakta bu da para ve zaman kaybına yol açmaktadır. Fransız Citel tarafından geliştirilen VG teknoloji sayesinde hem parafudrların dayanımı arttırılmış hem de gelen darbelere hızlı tepki süresi oluşturulmuştur. Ayrıca Citel parafudrlar otomasyon sistemlerinizle tam entegre olarak çalışır. Böylece tesisiniz de kurduğunuz koruma sisteminizi uzaktan izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Ayrıca gerilim ve sistemlerden geçen akım seviyesi düştükçe korunma ihtiyacı artmaktadır. 5 V, 12 V, 24 V gibi düşük gerilimlerde çalışan sistemlerde eskiden normal sayılacak bir ani aşırı gerilim darbesinde bile zarar görmektedir. Yine Endüstri 4.0’ın özelliği cihazların küçülmesi, hassasiyetinn artması, özelliklerinin genişlemesidir. Hacimde meydana gelen küçülme ekonomik değerlemede artışı getirmektedir. Bu noktada AG Parafudrların önemi bir kez daha ön plana çıkmaktadır.Sürdürülebilir üretim ve sistem kayıplarının önüne geçmek için akıllı parafudr sistemleri ile yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerine karşı koruma sağlamamız gerekmektedir.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap