Enerji İletim Hatlarının Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Eylül 3, 2015
1538 Görüntüleme

Elektrik enerjisinin üretildiği yer ile tüketildiği yerler arası elektrik enerjisini taşıyan enerji iletim (nakil) hatları hem yıldırım darbelerine hem de aşırı gerilimlere açık yapılardır.  Elektrik enerjisinin bir sorun yaşamadan iletilebilmesi için  izolatör ve yalıtım mekanizmasının oluşabilecek gerilimlere uygun tasarlanması gerekmektedir. Sahada yaşadığımız tecrübeler sonucunda bu sistemlerde enerji sürekliliğini ortadan kaldıran en önemli nedenin yıldırım düşmesi ve geçici rejim değişikleridir. Enerji iletim hatlarında elektrik direği, koruma iletkeni ve faz iletkenine yıldırım düştüğünde, izolatör üzerindeki gerilimin ani olarak artmasından ötürü bir atlama meydana gelmektedir. Sonuç olarak bu durum izolatörlerin kırılmasına, transformatör izolasyonlarının bozulmasına ve elektrik kesintisine neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir Trafoların Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunması

Enerji iletim hattına yıldırım düşmesi

Enerji iletim hattına yıldırım düşmesi

Öte yandan özellikle yağışlı havalarda enerji iletim hatlarına yıldırım düşmesi sonucu kısa devre meydana gelebilmektedir. Bu durum kullanıcıların cihazlarında yanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle enerji iletim hatları bu arızalara karşı korunmalıdır.

Yıldırımdan Korunma İlgili sorunlarınız mı Var? Ücretsiz Teknik Keşif İçin Tıklayın?

Enerji iletim hatları için öncelikle iç yıldırımlık sistemleri düşünülmelidir. Hem orta hem de yüksek gerilimde kullanılabilecek parafudrlar ile yıldırım düşmesi, ani aşırı gerilimler ve arıza kaynaklı sorunlara karşı önlem alınabilir. Trafo merkezleri, şalt sahaları, yüksek gerilim kabloları uygun gerilim değeri belirlenerek parafudr sistemleri ile korunur.

 Kombine parafudr sistemleri

Kombine parafudr sistemleri

Enerji iletim ve dağıtım hatlarının yıldırımdan korunmasında bir diğer önemli sistem dış yıldırımlık sistemleridir. Yıldırıma karşı koruma iletkenleri, Faraday kafesi (trafo sistemlerinde) veya yakalama uçları kullanılabilir. Korumailetkenleri, normal iletkenlerden daha küçük kesitte olabilirler; ancak yıldırım düşmelerine karşı tahrip olmayacak fiziksel dayanıklılığa sahip olmalıdır. Yine Koruma iletkenleri mümkün olduğunca, her direkte bir topraklanmalıdır. Demir direk kullanıldığında, iniş iletkeni kullanılmaksızın, direk gövdesi kullanılır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap