Farklı Bölümlerden Oluşan Tesislerde EşPotansiyel

By Yılkomer
Tarih Mayıs 24, 2016
1640 Görüntüleme

Tesislerde topraklama direnç değerinin önemi kadar tüm topraklama sistemler ve metal akşamların eş potansiyelde olması da son derece önemlidir. Eşpotansiyel kavramı hata akımlarının direncin düşük olan noktaya zarar vermemesi, akım geçişleri sonucunda sistem yaşlanması ve korozyon riskinin önlenmesi adına son derece önemlidir. Maalesef ülkemizde batıl inanç olarak adlandıracağımız bazı inanışlar söz konusudur. Örneğin yıldırımdan korunma topraklamasının birkaç metre uzağa yapılması, topraklamaların ayrı ayrı gerçekleştirilmesi gibi. yıldırım konusundan örnek verirsek düşen bir yıldırım darbesi 2km lik bir alanda etki etmektedir, 10, 20 metre uzak bir noktada harici topraklama yapıp eş potansiyele almamak sistemlerin zarar görmesini engellemek yerine riski daha da fazla arttırmaktadır. Bu nedenle sistemde bulunan tüm topraklamaların, metal akşamların, enerji ve data hatlarının eş potansiyelde olması önemlidir. Aksi durum teknik açıdan doğru değildir. Güneş enerji santralleri, Rüzgar Santralleri, Toplu konutlar, Benzin İstasyonları dahil tesis olarak adlandırabileceğimiz her alanda eş potansiyel sağlanmalıdır. Çok kısa örneklerle sektörel bazda konuyu derinleştirirsek.

Eşpotansiyel dengeleme

Eşpotansiyel sistem tüm tesis boyunca sağlanmalıdır.

  • Güneş santrallerinde temel topraklaması ve ring hat tüm masa ayaklarına, çitlere, kamera sistemlerine, Led Aydınlatma hatlarına, inverterlere, trafo ve panolara ulaşmalıdır. Tesisin 2  en uç noktası arasında yapılan ölçümde minimal (0,2 ohm) direnç farklılıkları bulunmalıdır.
  • Benzin İstasyonların’dan yine tüm metal aksam, kanope hattı, market donanımı ve panolar eş potansiyele alınmalıdır.
  • Tüm tesisler için yıldırımdan korunma topraklaması da eş potansiyele dahil edilmelidir,Harici bir topraklama ardından ana eşpotansiyele ulaştırılmalıdır. Bu bağlantı aşamasında Spark Gap Parafudr’lar şeklinde aracı ürünler kullanılabilir ancak zorunlu değildir.

İlginizi Çekebilir: Spark Gap Parafudr

  • Bir bina içerisinde örneğin datacenter gibi lokal topraklama alanları ana eşpotansiyele taşınmalıdır.
potansiyel-dengeleme

Eşpotansiyel dengeleme barası

  • Toplu konurda tüm bina temel topraklamaları birbirleri ile eşpotansiyele alınmalıdır.Harici topraklama yapılmasının ardından bırakılacak filizlerle oluşturulacak bir ring ile siteler içerisinde eşpotansiyel sağlanmalıdır.
eşpotansiyel-nedir

Binalarda eş potansiyel sağlanması

  • GSM ve Verici kulelerinde yan yana bulunan kuleler yine eşpotansiyele alınmalıdır. Yan kuleye düşecek bir yıldırım darbesi çevresinde ki kulelere zarar verebilir,bu nedenle tüm kulelerin ortak bir ring hat topraklaması bulunmalıdır.
boru-hattı

Boru hatları da eşpotansiyel sisteme alınmalıdır.

Birbirinden farklı yapılarak sahip ancak aynı lokasyonda yer alan tüm yapı ve sistemlerin topraklaması eş potansiyele alınmalıdır.

Eşpotansiyel kavramı IEC 62305 standartı kapsamında 4’lü korumanın vazgeçilmez tamamlayıcısıdır.Topraklama, AG Parafudr, Dış Yıldırımlık Sistemi ve Eşpotansiyel kavramı ayrılmaz bir bütündür. Eşpotansiyel sağlamak amacıyla üretilen birçok eşpotansiyel bara türü bulunmaktadır.Aynı cins metallerin bağlantısı önem arz etmekle beraber dış ortam ve lokal eşpotansiyelleme için öze kapaklı baralar tercih edilebilir.Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak eşpotansiyelleme ile ilgili uygulama,ürün,hesaplama ve ölçüm desteklerini müşterilerimize sunmaktayız. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap