Ethernet Hatlarının Korunması

By Yılkomer
Tarih Mayıs 14, 2016
1309 Görüntüleme

Endüstri 4.0la birlikte ethernet teknolojisinin önemi her geçen gün artıyor. 2020 yılında 26 milyar cihaz internete bağlı olacağı tahmin ediliyor. Bu durum fabrikalara da yansımış durumda. Haberleşme teknolojisinde ethernet esnek yapısı ve uyumluluğu sayesinde hızlı bir şekilde yayılan ethernet 1970 yılından beri kullanılmakta. 3 Mpbs hızla başladığımız bu serüven bugün gigabit hızlarında devam ediyor. Gigabit ethernete geçiş ile LAN teknolojileri ortaya çıkarak birçok haberleşme hattının da ortaya çıkmasını sağladı. Ethernet bugün koaksiyel kablolardan, twister pair (bükümlü) kablolara, fiber optik kablolara birçok tipte medya kullanılıyor. Bugün tipik bir ethernet 100 MBit/s hızdan 1000 Mbit/s kadar bir ölçek de hız sağlıyor. Peki ethernet hatları yıldırım ve aşırı gerilimden nasıl korunur?

İlginizi Çekebilir: PLClerin Aşırı Gerilimden Korunması

rj45-hat-parafudr

Ethernet hatları ani aşırı gerilim darbelerini kolaylıkla alabilir.

Ethernet Hatları Neden Zarar Görüyor?

  • Güç kaynağı, data veya telekom hatlarına ani aşırı gerilim veya yıldırım darbesi gelmesi
  • Yıldırım düşmesi sonucu oluşan elektromanyetik alan
  • Potansiyel farklılıklarından ötürü yıldırım darbesi sonucu
data-espotansiyel

Data hatlarının yine eş potansiyele alınması gelebilecek darbelere karşı korunmasında önemlidir.

Parafudrla Ethernet Hatlarının Korunması

Ethernet hatlarının korunması D sınıfı hassas koruma yapan cihazların önemi büyüktür. Ethernet hattının özelliğine göre doğru ürün seçimi yapılmalıdır. Yine her zaman bahsettiğimiz kademi koruma ethernet hatlarının korunmasında önemlidir. Aşağıdaki görselde, ethernet, modem, adsl, bilgisayardan oluşan gerçek bir ağ merkezinin nasıl parafudrlarla koruma altına alındığı görebilirsiniz.

ethernet-hat1- Ana Pano Koruma B+C sınıfı koruma

2-10lu krone hattı koruma

3-Eşpotansiyel bara

4- Tip 2 C sınıfı parafudr (3 faz)

5- Tek Fazlı Tip 2 parafudr Up<1500 V

6- Tip 3 POE Koruma Parafudr

7- RJ 11 Koruma Up<250 V

8- Priz Koruma Tip 3

9- Data Hattı Koruma Tip 3 Up<40 V

10- Tip 3 İzleme Cihazı Koruyucu Doğrudan priz içine bağlanır.

11- Tip 2 ADSL, Modem, Twisted Pair koruma parafudru

12-Priz koruma doğrudan bilgisayarı korumak için Up<100

Ethernet hatları birçok karmaşık cihazı bünyesinde barındırır. Bu nedenle her bir cihaz ayrı ayrı düşünülerek koruma yapılmadır. Her bir cihazın Up koruma seviyesi değişik olacağı için özel ürün seçimi yapılmalıdır. Ürün seçimi, detaylı uygulama ve teknik destek için Yılkomer mühendisleri her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap