Fabrikanızdaki Cihazlara Zarar Verebilecek 4 AC Şebeke Dalgalanması

By Yılkomer
Tarih Aralık 17, 2016
936 Görüntüleme

Fabrikalar ve fabrikalarda bulunan hassas cihazlar şebeke tarafından gelen darbeler sonucu yanabilir. Bu darbeler şebeke kaynaklı olabildiği gibi, yıldırım gibi doğa kaynaklı da olabilir.

1-Nötr Hattının Kopması

Nötr hatlarının kopması veya nötr kesilmesi alçak gerilim tesislerinde sanılan aksine sıklıkla yaşanan ve son kullanıcı tarafına ciddi şekilde zarar veren bir olaydır. Bu olay neticesinde cihazlar faz-faz gerilimine maruz kalmakta ve yanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçümü

Nötr hattının kopması sonucu hassas cihazlar kolaylıkla yanabilmektedir.

Nötr hattı arızalarında oluşabilecek arızaların önüne geçilebilmesi için kademeli şekilde yerleştirilecek C+D sınıfı ani aşırı gerilim koruyucuları gerekmektedir.

2-Yıldırım Düşmesi

Yıldırım kaotik doğa olayları şebeke kaynaklı AC dalgalanma ve darbelerin en önemli nedenlerinden biridir. Özellikle enerji iletim hatlarına düşen yıldırımlar yürüyen darbe şeklinde tesisinize yönelebilir. Yine topraktan gelen yıldırım darbeleri cihaz yanmalarının temel nedenlerinden biridir.

İlginizi Çekebilir: Yıldırım Risk Hesabı

Yıldırım düşmelerine karşı parafudr kullanılmalıdır.

3-Harmonik Kaynakları

Ark ocakları, kaynak makineleri, anahtarlama elamanları, güç elektroniği devreleri ciddi şekilde harmonik üreten ve şebeke kalitesini bozan sistemlerdir. Şebekede meydana gelen bu darbeler özellikle elektronik kart yanması, PLC ve otomasyon sistemlerinin zarar görmesine neden olurlar.

4-Şebeke Çökmeleri ve Yükselmeleri

Gerilim çökmesi, nominal frekanstaki şebeke gerilimi efektif değerinin (0.1 pu – 0.9 pu) kısa süreli düşmesi (0.5 – 30 periyot) olayına denir. Şebekede meydana gelen gerilim çökmelerinin genel nedeni büyük yüklerin devreye alınması veya kısa devre arızalarıdır. Gerilim çökmesi yine fabrikalarda bulunan hassas cihazların yanmasına neden olabilmektedir. Gerilimin bir tam dalgadan daha uzun bir süre %110’dan daha büyük bir değere çıkması ise gerilim yükselmesidir. Nedeni yük azalması ve şebekedeki frekans sorunlarıdır. Gerilim çökmeleri veya yükselmeleri yine cihazlara zarar verebilmektedir.

AG Parafudr Önemi

Fabrika gibi birçok hassas cihazın bulunduğu tesisler yukarıda açıkladığımız AC gerilim darbelerine karşı korum altına alınmalıdır. Bunun için ana panolardan başlayarak, ana pano, tali pano ve hassas cihazlar ag parafudrlarla koruma altına alınmalıdır. Aşağıdaki videomuzdan bir fabrikanın nasıl ani aşırı gerilim darbelerinden korunduğunu izleyebilirsiniz

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap