Fabrikaların ve Tesislerin AG Parafudr Ürünleri İle Korunması

Tarih Nisan 15, 2019
335 Görüntüleme

SORUN YAŞAMADAN TESİSİNİZİ AG PARAFUDR SİSTEMLERİYLE KORUMA ALTINA ALIN

Ülkemiz 2018 yılının bahar ve yaz aylarını istatistiklerin çok üstünde bir yıldırımlı gün sayısıyla karşıladı. Yıldırım darbesi şiddeti 200ka değerini aşmakla beraber çok kısa zamanda yüz binlerce yıldırım birçok tesise zarar verdi. Sadece 14-15 Haziran 2018 tarihlerinde ülkemiz 155000 yıldırım alırken bu sayı yıl genelinde 1 milyonu aştı.Ve birçok tesiste makinalar, otomasyon sistemler,kamera sistemleri zarar görürken trafolarda patlamalar yaşandı.Hemen hemen her tesiste bir aktif paratoner sistemi bulunurken %90 tesise yıldırımın elektriksel etkisinden koruma sağlayan AG Parafudr sistemleri bulunmuyor.2019 Yılında yine yıldırımın yoğun olarak kendi hissettireceği döneme girerken zarar gören tesisler gerekli önlemleri alırken zarar görmeyenler ise konunun öneminin henüz farkında değil.Yıldırımdan korunma merkezi olarak fabrika,endüstriyel tesis ve enerji santralleri yetkililerini bu konuda önlem almaları konusunda dostça uyarmak istiyoruz.Alçak gerilim parafudrları tesis tipi,bölgesine göre farklılık göstermekle birlikte enerji, data ve haberleşme hatlarının doğru ürünler seçilerek korunması önemlidir.Bu konuda doğru ürünlerin seçilmesi için tesislerde bir keşif çalışması yapılması gerekmekte ve doğru noktaya doğru ürün önerilerek tesis koruma altına alınmalıdır.

Yıldırım darbesi direk korunması gereken tesise düşebileceği gibi, yüksek gerilim hattı veya topraktan da ilerleyip tesislerde hasara sebep olabilir. Yıldırım darbesinin düştüğü yerden 2 kilometre yarıçapında bir alana etki etme özelliği bulunmaktadır. Direk tesisinize düşmesede eşpotansiyel farklılıktan dolayı darbe komşu tesisler üzerinde yayılabilir.Toprağa akan darbe direnç farklılığından dolayı tesisin enerji hattından, data hattından, yerel iletişim ağından, CCTV hattından veya Telekom hattından ilerleyip tesis içerisinde yer alan elektriksel cihazlara ve otomasyon sistemine zarar verebilmektedir.

Hasarın meydana gelmemesi için paratoner veya pasif yakalama uçları ile oluşturulan fiziksel korumanın yanında AG Parafudr ürünleri ile de tesis içi korumanın sağlanması gerekmektedir

Fabrika ve endüstriyel tesislerin topraktan gelebilecek darbelere karşı korunması, sırası ile, ana dağıtım panolarının korunması, tali dağıtım panolarının korunması ve hassas cihazların korunması şeklinde adım adım koruma yapılarak sağlanmaktadır. Doğru bir şekilde yapılan AG Parafudr ürünleri ile koruma, topraktan gelebilecek yıldırım darbesini, ürün içinde yer alan gaz deşarj tüpü ve varistör teknolojisi ile sisteme girmeden önce içerisinde sönümleyerek tekrardan toprağa aktarmasını sağlayacaktır. Bu şekilde sistem çalışmasını devam ettirecek ve üretimde yaşanacak olası bir duraksamanın önüne geçilmiş olacaktır.

YILKOMER ÜCRETSİZ KEŞİF KAMPANYASINDAN FAYDALANIN

Tesisinizde AG Parafudr sistemleri konusunda eksiklik olduğunu düşünüyorsanız Yılkomer uzman mühendisleri tesisinize gelerek  gerekli keşfi  ve teknik analizleri yaparak korunması gereken noktaları IEC 62305 standartına uyarak  belirleyip ;IEC 61643-11 Standartında test edilmiş ürünleri sizlere önererek tesisizin korunmasını sağlayabilir. Yılkomer korumasını sağladığı tesislerde yıldırım kaynaklı hasarlara karşı 3 yıl sistem garantisi sunmaktadır.

Ücretsiz Keşif kampanyamıza linkten başvuru yaparak talepte bulunabilirsiniz.

ÜCRETSİZ KEŞİF

 

Adınız Soyadınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)

Firmadaki Pozisyonunuz (gerekli)

Varsa mesajınız

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!
Powered by