Faraday Kafesi Nedir?

By Yılkomer
Tarih Ocak 16, 2018
1679 Görüntüleme

YILDIRIMDAN KORUNMA AÇISINDAN FARADAY KAFESİ NEDİR?

IEC 62305 Uluslararası yıldırımdan korunma standartı ülkemizde TSE EN 62305 Standartı şeklinde geçmektedir. Bu standart içerisinde dış yıldırımdan korunma sistemleri yuvarlanan küre metodu, koruma açısı yöntemi, gergi teli metodu, mesh metodu şeklinde sınıflandırılır. Standartta faraday kafesi şeklinde net bir terim yoktur ancak ülkemizde yıldırımdan korunma çeşitlerinde faraday kafesi teknik bir terim olarak yerleşmiştir. Bu açıdan  faraday kafesi nedir sorusunun cevabı oluşturulurken mesh metodu ile koruma açısı oluşturma yönteminin birlikte kullanıldığ yöntem  yanıtı verilebilir. Standart kapsamında  yıldırımdan korunma sistemleri olarak 4 farklı bölümden oluşturulmuş bir sistem kullanılmaktadır. Bu sistem dahilinde öncelikle dış yıldırımlık sistemleri daha sonra iç yıldırımlık sistemleri son aşamada ise topraklama ve eş potansiyel sistem entegrasyonu kullanılmaktadır. Faraday kafesi olarak adlandırılan yuvarlanan küre,koruma açısı ve mesh methodu entegrasyonunda dış yıldırımdan korunma inişleri mutlaka eşpotansiyele dahil edilmeli ve AG Parafudr sistemi sistematik olarak kullanılmalıdır.

Faraday Kafesi Nedir Ve Nasıl Kullanılan Bir Sistemdir?

Faraday Kafesi darbenin direk yapıya gelmesini engeller ve koruyucu iletkenler üzerinden darbe toprağa deşarj edilir. Faraday Kadesi nedir sorusunun cevabını Dünya tarafından kabul edilen en güvenilir yıldırımdan korunma sistemi olarak adlandırabiliriz.Paratoner sistemleri aktif sistemler olup iyonlaşma sonucu yıldırımı çekerler, faraday kafesi ekipmanları ise pasif elemanlardır ve yıldırımı çekmezler.Bir tesisin yıldırım gibi tehlikelerden korunması için binada risk analizi yapıldıktan sonra bu risk seviyesine göre bir tasarım tablosu oluşturularak koruma sistemi oluşturulur. Risk analizi sonucunda Faraday Kafesi tasarımı IEC normlarıne göre yapılmalıdır.

Faraday Kafesi  Nasıl Kurulur?

Faraday Kafesi uygulamasında s koruma mesafes,iletken kroşe mesafeleri,iletken dönüş mesafeleri gibi birçok teknik detay doğru işlenmelidir.Uzman ekipler tarafından yıldırım darbesinin toprağa ulaşması için tasarlanan faraday sistemi kurulumu paratoner sistem kurulumu kadar kolay değildir,çok daha fazla uzmanlık ister. Yıldırımdan korunma merkezi uygulama ekipleri bu konuda özel eğitim almışlardır ve yüzlerce projede uygulama referansına sahiptir.

Faraday kafesi tasarımı,proje çizimi,uygulaması ve raporlaması için Yilkomer uzman ekibinden her zaman destek alabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap