FotoVoltaik Dc Parafudrlarda En 50539-11 Standardının Önemi

By Yılkomer
Tarih Haziran 29, 2015
1465 Görüntüleme

Solar Sistemlerin ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerine karşı korunabilmesi için DC ,AC ve Data hatları önünde AG Parafudr sistemi kullanılmalıdır. Tedaş tarafından da özellikle DC combinerboxlarda B+C Sınıfı ürünlerin kullanılması önerilmektedir. Seçilen ürünlerin mutlaka hem 10/350 ms yıldırım eğrisi hem de 8/20 ms şebeke darbelerine karşı koruma değerleri bulunmalıdır. İnverterlerin DC kısımlarında kullanılan combinerboxlarda DC B+C sınıfı parafudr kullanımı tesisin çok uzun yıllar sürdürülebilir enerji üretimini sağlamakta, oluşabilecek zararların önüne geçilmesi adına büyük önem taşımaktadır. İnverterlerin içerisinde genellikle sadece TİP 2-C SINIFI parafudrlar yer almaktadır. Bu ürünler maalesef yıldırım darbesine karşı koruma sağlamamaktadır. Üretici datasheetinde parafudr karakteristiklerine dikkat ederseniz TİP 2-CLASS 2 tanımlarını ve koruma seviyelerini görürsünüz. Bu nedenle Class 1+2 (B+C ) Sınıfı ürünleri mutlaka DC panolarımıza koymalıyız.

Okumak İçin Tıklayınız Solar Sistemlerde DC Parafudr

Ürün seçimi kadar kullanılan ürünün kalitesi de büyük önem taşımaktadır. PV parafudrların üretim ve test standartı EN 50539-11 dir. Bu belgeye sahip olmayan ürünlerin yatırım ve projelerimizde kullanılmaması gerekmektedir. Standart dışı ürünler sistemimize faydadan çok zarar getirebilir.Ani aşırı gerilim darbeleri 25 nanosaniyeler mertebesinde oluşmaktadır ve standart dışı ürünlerle bu darbe ark oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden kullanılacak üründe UTE C61-740-51 and EN 50539-11 standartlarına uygunluk aranmalı ve belgeleri incelenmelidir.

Solar DC Parafudr

Solar DC Parafudr

Ürün seçiminde standart ve ürün tipi yanında ürün teknolojisi de önem taşımaktadır. VG teknolojili ürünler hem hızlı hem de sınırsız sayıda sönümleme gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle tavsiyemiz projelerinizde EN 50539-11  B+C SINIFI (tip1+2) VG Teknolojili PV parafudr kullanmanızdır. Kullanılan doğru ürünler sürdürülebilir enerji üretimini sağlayacak ve yatırımlarımızın daha hızlı geri dönmesini sağlacaktır. PV Parafudrlar apayrı bir uzmanlık istemektedir. Bu nedenle birçok önemli firma standart açısından açıklara sahiptirler.

Sonuç olarak ürün seçimi,uygulaması kadar ürünün kalite ve standart belgeleri de yatırımlarımızı güven altına almada önem taşımaktadır. PV ag parafudr sistemlerinde DC kısımlarda kullanacağınız ürünlerde Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak EN 50539-11  sertifikasını sorgulamanızı öneririz. Ürün tedariği ve sistemler hakkında teknik bilgi için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap