GESlerde Toprak Özgül Direnç Ölçümünün Önemi

By Yılkomer
Tarih Haziran 3, 2016
1887 Görüntüleme

Güneş enerjisi santrallerinin proje aşamalarında topraklama hesapları yapılırken genel olarak topraklama direnci 100 ohm olarak alınmaktadır. Ancak bu değer tamamen rastgele seçilmiş bir değerdir. GES topraklamasını yaptığımız birçok santralde bu değerlerin çok çok üstünde direnç değerleri çıkmaktadır. 100 ohma göre hesaplanan bütün hesaplamalar, dolayısıyla proje hatalı olmaktadır. Yılkomer olarak tavsiyemiz projeye başlanılmadan önce toprak özgül direncinin sahaya gidip ölçülmesidir.

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçümü

Türkiye’nin en büyük GES projelerinden biri olan IDECO 25 MW GES projesi topraklaması öncesi ekibimizi sahaya göndererek ölçümleri yaptırdık. Böylece gerçek değerlere göre tüm topraklama projesi de ortaya çıkmış oldu. Kayalık bir arazi kurulan santral yaptığımız ölçüm değerleri yaklaşık 1500 ohm çıktı. 100 ohm değerine göre değil, tüm hesaplamalar bu değere göre hesaplandı.

Baskı

Ges topraklama paketi hakkında bilgi almak için info@yilkomer.com mail atabilirsiniz.

Siz de proje sonunda sürpriz ile karşılaşmak istemiyorsanız, topraklama özgül direncinizi Yılkomer Uzman Mühendislerine ölçtürün.

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)

Ölçüm Yapılacak Yer (gerekli)

İletiniz

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap