fbpx
golf sahasının yıldırımdan korunması yılkomer

GOLF SAHALARININ YILDIRIMDAN KORUNMASI

Tarih Nisan 23, 2019
578 Görüntüleme

Golf sahaları açık arazide oluşları nedeniyle yıldırımın direk etkisine maruz kalma riskleri oldukça fazladır. Burada golf tesisi sosyal alan binası ve elektriksel sistemlerinin zarar görme ihtimalinin yanında golf oynayan oyuncuların özellikle adım geriliminden dolayı hayatlarını kaybetme riskleri bulunmaktadır. Toprak özgül direnci nedeniyle golf sahası yakınına yada golf sahası yakınında bir ağaca düşecek yıldırım darbesi özgül direnç farklılığı nedeniyle golf oynayan kişilerin çarpılmalarına neden olabilir. IEC 62305 standartları kapsamında golf sahalarında mutlaka pasif sistemlerle koruma alanları oluşturulmalı; adım gerilimine karşı önlemler alınmalı ve tüm enerji ve haberleşme altyapısı alçak gerilim parafudr sistemleri ile korunmalıdır.

Golf sahalarında yıldırım riski insan hayatını etkilediği kadar tüm elektriksel sistemlerede zarar vermektedir. Özellikle aydınlatma sistemleri golf sahaları için büyük önem taşımaktadır ve birçok sahada uzak bir noktaya düşen yıldırım darbesi aydınlatma sistemini devre dışı bırakabilmektedir. Ek olarak güvenlik ve kamera sistemleri de yıldırım deşarjı sonucu zarar görmektedir.

yılkomer golf sahasının yıldırımdan korunması

Golf sahalarında aydınlatma sistemleri, sulama sistemleri, güvenlik sistemleri, kulüp binası elektriksel donanımı mutlaka yangın ve ani aşırı gerilim darbe risklerine karşı korunma altına alınmalıdır.

Golf Sahaları Özelinde öncelikle IEC 62305 -2 kapsamında detaylı bir risk analizi ve keşif çalışması yapılmalıdır. Keşif çalışması ardından doğru koruma önlemleri belirlenerek tesis için bir koruma mühendislik hesapları yapılmalı; doğru ürün ve uzman bir kadroyla uygulama yapılmalıdır. Golf kulüplerinin hitap ettiği kitle göz önüne alındığında yaşanacak olumsuz bir durum çok ciddi bir prestij kaybına da yol açacaktır. İşletmecilerin bu nedenle tesislerini yıldırım darbesine karşı doğru koruma önlemleri ile korumaları oldukça önemlidir.

yıldırımdan korunması

Yıldırımdan korunma merkezi olarak Golf Sahaları özelinde;

Ücretsiz keşif ve risk analizi çalışması

Tasarım

Ürün Seçimi

Uygulama

Raporlama adımlarını uzman kadromuzla gerçekleştirmekteyiz. Kullandığımız ürünler bu konuda kendini ispat etmiş Raycap, Elko-Bis ve Erico markalarıdır.

yıldırımdan korunma

Bu konuda kullanılabilecek bazı ürünlere göz atarsak;

Dış Yıldırımlık Sistemleri Özelinde Pasif İzoleli Yakalama Uçları ve Tripod Sistemlerle Tasarımlar yapılmalıdır.

tripod yıldırımdan korunma

AG Trafo Çıkışları Rayvoss Sistemi ile Koruma Altına Alınmalıdır.

raycap

Bina Girişleri PROBLOC serisi ile korunmalı

Bina Girişleri PROBLOC serisi ile korunmalı

Tali Besleme Panolarında Protec CR serisi kullanılabilir

Tali Besleme Panolarında Protec CR serisi kullanılabilir

Saha Aydınlatma Panoları Enerji Beslemelerinde Monofaza Probloc Serisi Tercih Edilebilir.

Saha Aydınlatma Panoları Enerji Beslemelerinde Monofaza Probloc Serisi

Güvenlik Sistemlerinde POE koruma yapılmalıdır.

Güvenlik Sistemlerinde POE koruma yapılmalıdır.

Uydu Hatlarında RAYDATTV75 Serisi kullanılmalıdır

Uydu Hatlrında RAYDATTV75 Serisi kullanılmalıdır

Led Sistemler üzerinde Miniled Serisi kullanılabilir

Bu ürünlere benzer 2400 farklı çözümümüzle tesisinizi koruma altına almamız için şimdi bizimle iletişime geçin. Unutmayın Yılkomer ‘Değerlerinizi Korur!’

info@yilkomer.com

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!