Güç Kaynaklarının Ani Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Mart 5, 2017
787 Görüntüleme

Ağırlıklı olarak otomasyon ve güvenlik sektöründe kullanılan pano tipi güç kaynakları şebeke üzerinden gelen gerilim girişlerini 24 V, 48 V gibi hassas DC gerilime dönüştürürler. Bu noktada düşük dc gerilimle çalışan sistemlerin darbelere karşı hassasiyeti kadar AC ve DC hat üzerinden güç kaynağına gelecek olan darbenin güç kaynağına vereceği zarar oranı da oldukça fazladır. Bu nedenle bir sistem içerisinde yer alan güç kaynağı defalarca hasar kaydı nedeniyle değilştirilmek zorunda kalıyor. Hem ciddi bir ek maliyet oluşuyor hem de en önemli etki sürdürülebilir üretim ve çalışma prensibi sekteye uğruyor. Bu nedenle Yıldırım,Şebeke darbesi, Switcihing Darbeleri, Harmonik ve nanosaniye mertebesinde meydana gelen tüm ani aşırı gerilimlerde güç kaynaklarını ve dolayısıyla güç kaynağı üzerinden beslenen sistemleri Alçak Gerilim Parafudr sistemleri ile korumamız gerekmektedir. Power Supply Protection kavramı birçok uluslararası projede kendine yer verirken maalesef ülkemizde güç kaynağı değiştirilmesi daha uygun görünüyor. Bizimde kontrole ve keşife gittiğimiz projelerde sürekli ürün değiştirme maliyetine ve sistem hasarlarına katlanmak yerine güç kaynaklarının AC ve DC giriş kısımlarına koruma modülleri önerme ısrarımız sürüyor.Böylece hem Power supply hem de beslenen hassas sistemlerimiz koruma altına alınıyor. Örneğin bir PLC panosunda plcyi besleyen güç kaynaklarının korunması çok önemli bir otomasyon sisteminin panoya yönelen darbelere karşı ayakta kalmasını sağlayacaktır.

Yıldırım darbesi 25ns nin altında hız alan ve 28000 Celcius değerine ulaşan çok güçlü bir darbedir. Bu darbeye karşı mutlaka önlemlerimizi almak zorundayız. Genellikle Ana Panolarımızda Tip 1 parafudr  kullanımı yeterli görülüyor; ancak bu koruma modülü otomasyon sistem panosunun korunması için yeterli değildir. IEC 61643-11 Standartı kapsamında test edilen ürünlerimiz ile hassas korumayı son noktalarda sağlamak zorundayız.

Güç kaynaklarının pano içerisinde korunması da bu hassas korumanın en önemli adımıdır. 220V Besleme noktasında Tip 1+2+3 monofaze ya da trifaze 100ka lik bir koruma sağlayabliriz.Bu güç kaynağından önceki sisteme yetleştirilen ürün güç kaynağı AC Hattını da koruma altına alacaktır. Ek olarak DC çıkışta da voltaj seviyesine göre 12,24,48v koruma ürünleri kullanmamız hem güç kaynağını hem de bu hatta beslenen sistemlerin korunmasını sağlacaktır. Özellikle kamera kabinleri içerisinde yer alan güç kaynakları üzerinden gelen darbeler hem güç kaynağını da hem de kamera sistemini yakmaktadır. Bundan dolayı bizim mutlaka önlememizi almamız gerekmektedir.

Yazımızın bu paragrafında asıl fark yaratan çözümüzü ortaya koyacağız.Genellikle 12,24,48 v hassas sistem korumaları Tip 3 kategorisindedir. Bildiğiniz gibi yıldırım darbesine karşı korumayı B yani Tip 1 kategorisinde sağlayabiliyoruz. 10/350ms eğrisinde koruma değerinin bulunması yıldırım koruma karakteristiğini ifade etmektedir. Size önereceğimiz güç kaynağı yıldırım koruma ürünü 12,24,48 V hassas sistem korumasında Tip 1 YANİ B karakteristiğini içermektedir.Böylece gerçekten hassas sistemlerimizi yıldırıma karşı koruma altına olmuş oluyoruz. Güç kaynağına seri olarak uygulanan DC PROTEC BR 10 serisi  ürünümüz ülke sorumluluğunu yürüttüğümüz Iskra Zascite-Raycap mühendislerinin ARGE çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Konuyla ilgili detaylı bilgi ve ürün bilgileri için Yılkomer Yıldırımdan Korunma Merkezi teknik ofisi ile temasa geçebilirsiniz.

 

DC PROTEC C(R) 40 DataSheet İndir

DC PROTEC B(R) 10 Datasheet İndir

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap