Güneş Enerji Santrallerinde İnverter ve Haberleşme Hatlarının Korunması

By Yılkomer
Tarih Eylül 11, 2017
757 Görüntüleme

Güneş santrallerinin kurulduğu arazi veya çatı koşullarına baktığımız zaman genellikle en yüksek risk seviyesi birinci bölgede kurulumlar gerçekleştğini görüyoruz. Öte yandan santral içinde meydana gelebilecek iç aşırı gerilimler bir diğer önemli bir tehtidtir. Bu nedenle güneş santralleri hem yıldırım darbelerine hem de iç aşırı gerilimlere karşı korunmalıdır. Etkin korumanın en önemli kısmı 4lü koruman yani iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, eş potansiyel ve topraklamanın sağlanmasıdır.

İlginizi Çekebilir: DC Parafudr

Öte yandan bir diğer sıklıkla unutulan bir diğer önemli unsursa, güneş enerjisi santrallerinde inverter ve haberleşme hatlarıdır. Bu sistemler hem santralimizin kalbi durumundadır hem de içerdiği elektronik yapıdan ötürü, ani aşırı gerilimlere karşı çok hassastır.

 

POE ve CAT 6 koruma

 

Genel olarak, inverter sistemlerine giden hatların Cat 6 olduğunu görüyoruz. Bu noktada, Haberleşme sistemine Cat 6 Tip 3 parafudr koymamız, bizi bu hatlardan gelen darbelere karşı koruyacaktır. Yine otomasyon ve SCADA sistemlerimiz, Tip 3 parafudrlarla korunmalıdır. Bu noktada sizlere önerimiz hassas enerji koruma ürünleridir. Up seviyesi oldukça düşük olan bu parafudrlar, gelen darbeleri sisteminiz yanmayacak şekilde, istenilen seviyeye indirir.

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap