Güneş Enerjisi Santrallerinde LED ve Kamera Koruma

By Yılkomer
Tarih Nisan 30, 2016
1031 Görüntüleme

Güneş enerjisi santralleri oldukça hızlı bir şekilde ülkemizde yayılmakta. GES sistemleri ile birlikte santral içinde kullanılan LED aydınlatma ve kamera, CCTV sistemleri de yıldırım darbelerine karşı hedef haline gelir. Oldukça hassas olan kameralar ve LEDler hassas koruma yapan D sınıfı parafudrla koruma altına alınmalıdır.

ges-kamera

Kamera ve LED sistemleri GES sistemlerinde yıldırıma karşı korunaksızdır.

kamera-darbe

Kameralar yine yıldırım ve aşırı gerilimlerden korunmalıdır.

Geslerde bulunan kamera sistemleri kameranın IP veya analog olmasına göre farklı şekilde korunmaktadır. CCTV sistemleri oldukça hassas sistemler olduğu için ancak kademeli bir koruma sistemi ile tam olarak korunabilirler. Bunun anlamı şudur; ana panolarımızda B+C, tali panolarda C sınıfı ve son olaraksa kamera önlerinde D sınıfı ürünlerle koruma yapılması gerektiğidir.

İlginizi Çekebilir: Analog ve IP kameraların Yıldırımdan Korunması

LED aydınlatma yine getirdiği birçok avantaj ile geslerin aydınlatılmasında sıklıkla kullanılıyor. Ancak elektronik birçok bileşene sahip LED aydınlatma sistemleri darbe kaynaklı çok sık yanan sistemlerdir. LED aydınlatma sistemlerinin en zayıf kısmı sürücüleridir. Elektronik olan bu sistemler oldukça hassas bir yapıdadır ve gelen aşırı gerilim darbeleri nedeniyle yanabilir. Bu nedenle hem LEDin enerji aldığı pano hem de LED sürücü parafudrla korunmalıdır.

İlginizi Çekebilir: LED Aydınlatma Koruma

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap