Güneş Santralleriniz Neden Zarar Görüyor

By Yılkomer
Tarih Şubat 13, 2016
1004 Görüntüleme

Güneş santralleri son yıllarda hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Ciddi yatırımlar gerektiren bu santrallerin ortalama 25 yıl boyunca randımanlı olarak çalışması bekleniyor. Ancak güneş enerjisi santralleri birçok riski bir arada barındıran ciddi bir risk yönetiminin olması gereken bir alan. Sigorta şirketleri  tarafından yapılan son araştırmada güneş santralleri için en büyük tehlikenin aşırı gerilim darbeleri olduğunu gösterdi.

İlginizi Çekebilir: Güneş Santralinizi Riske Atmayın

  • %31 Aşırı Gerilim Darbeleri
  • %25 Kurulumdaki teknik hatalar
  • %22 İhmaller
  • %7 Hırsızlık
  • %5 Su Basması
  • %2 Rüzgar
Güneş santralleri en çok %31 oranla aşırı gerilim darbelerinden dolayı zarar görür.

Güneş santralleri en çok %31 oranla aşırı gerilim darbelerinden dolayı zarar görür. (Değerler ortalama değerlerdir santralden santrale değişebilir.)

Peki Güneş Santralinizi Ne kadar Bir Maliyetle Aşırı Gerilim Darbelerinden Koruyabilirsiniz?

Aşırı gerilim darbeleri yukarıda gördüğümüz üzere bir santrallerin zarar görmesine neden olan en önemli neden. Peki ne kadarlık bir maliyetle santralimizi yıldırım ve aşırı gerilim darbelerinden koruyabiliriz. Aşağıdaki infografik de görüleceği üzere 1 MWlık bir santral sadece maliyetinin %1iden daha düşük bir rakamla yıldırım ve aşırı gerilimden tam olarak korunabiliyor. Burada dikkat çektiğimiz noktada yıldırım ve aşırı gerilimden korunma sisteminin IEC 62305 normlarında gerçekleştiğidir.

1 MWlık bir güneş santralerinde yıldırımdan korunma sistemleri sadece %1lik bir maliyet oluşturur.

1 MWlık bir güneş santralerinde yıldırımdan korunma sistemleri sadece %1lik bir maliyet oluşturur. Değerler ortalama değerlerdir santralden santrale değişebilir.

Hemen ücretsiz teknik keşif ve sorularınız için destek talebi oluşturabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

E-postanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)

Pozisyonunuz

Varsa Mesajınız

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap