HMI Panellerin Aşırı Gerilimlerden Korunması

By Yılkomer
Tarih Eylül 1, 2017
485 Görüntüleme

HMI Panellerin Aşırı Gerilimlerden Korunması, Otomasyon ve üretim sistemlerimizin en önemli bileşenlerinden biri HMI yani İnsan Makina Arayüzü. HMI Paneller sayesinde çok daha anlaşılır ve kolay bir şekilde proses işlemleri gerçekleşebilir. HMI (Human Machine Interface) otomasyon sistemi ile kullanıcı arasında iletişimi sağlar. HMI panel kullanıcıdan aldığı emirleri otomasyon sistemine iletir, otomasyon sisteminden aldığı verileri ekranında görüntüler.  HMI Paneller  üzerinde bir işletim sistemi barındıran güçlü, mikro bilgisayarlar olarak sayılabilirler. HMI paneller sayesinde izleme, yönetme, teşhis ve kontrol gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir: PLClerin Ani Aşırı Gerilimlerden Korunması 

HMI Paneller Neden Aşırı Gerilimlerden Korunmalı?

HMI Paneller, otomasyon ve üretimin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi için, zorunludur. Çoğu zaman tesislerde, HMI Panel arızalarında içindeki yazılıma ulaşılamadığı için, otomasyon sistemini yeniden başlatmak zor olabilmektedir.  Mevcut otomasyon sistemleri üzerinde SCADA ya da HMI diyagramlarını hazırlamak çok zahmetlidir ve zaman alan bir uğraştır. Bu nedenle HMI sistemlerimizi zarar görmeden, korumak gereklidir.

HMI Paneller, elektronik bir sistem üzerinden çalıştığı için ani aşırı gerilim darbelerinden kolaylıkla etkilenen, Up koruma seviyeleri düşük olan cihazlardır. Bu nedenle kademeli koruma olmadan, bu cihazları korumak mümkün değildir. Koruma mantığımız ise ana panodan başlayarak, son HMI Panel güç kaynağına kadar koruma yaparak sisteme gelebilecek darbeleri minimize etmektir.

İlginizi Çekebilir: Tip 3 AG Parafudrlar

  • Ana Pano: Tip 1+2+3 AG Parafudr (Panoya paralel, 16 mmlik kablo ile bağlanacak)
  • Tali Pano: Tip 2+3 AG Parafudr (Panoya paralel, 6mmlik kablo ile bağlanacak)
  • HMI Panel Güç Kaynağı Koruma Tip 3 Parafudr Genel Olarak 24 V DC olarak kullanılır

HMI Paneller endüstri 4.0 ile birlikte, daha da gelişen ve hassas sistemlerdir. Gelecekte bu sistemlerin üretimde ve proses de çok daha fazla kullanılacağı aşikardır. Yılkomer, olarak otomasyon sistemlerin önemli bir parçası olan HMI Panellerinizi ve panolarınızı ag parafudr ile korunmasıdır. Fabrikanız için ücretsiz teknik keşif için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli.

KaydetKaydet

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap