IEC 62305 Standartı Kapsamında İletken Seçim Tablosu

By Yılkomer
Tarih Şubat 17, 2016
1087 Görüntüleme

Ülkemizde gerek topraklama gerekse yıldırımdan korunma sistemleri aşırı miktarda bakır iletken ve ekipman kullanılmaktadır. Ekonomik olarak ciddi bir yatırım yapılan bu ürünler hem yatırımcıyı hem de ülke ekonomisine ciddi bir yük oluşturmaktadır. Ancak gerek standartlar gerekse mühendislik hesapları açısında her sistemde bakır kullanmak zorunda değiliz. Maalesef ülkemizde şartnameler ve projeler başladığı gibi devam ediyor, malzeme teknolojisindeki gelişmeler, maliyeti azaltan ancak kaliteyi yükselten çözümler takip edilmiyor.

YILDIRIMDAN KORUNMA TESİSATLARINDA BAKIR KULLANMAK ZORUNLU MU ?

Okuyucularımıza IEC 62305 standartında yer alan aşağıdaki tabloyu sunmak istedik, yıldırımdan korunma ve topraklama tesisatlarında BAKIR kullanımı zorunlu değildir, doğru mühendislik hesabı yaparak ve IEC 50164 standartına uygun ürün kullanarak Alüminyum, Galvaniz, Alaşım iletken de tesisatlarda kullanılabilir.

iletken-kesit-hesaplama

İletken seçim tablosu

Konuyla ilgili teknik hesap ve sorularınız ve uygulama desteği için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IEC 62305 Yapı ve Tesislerin Yıldırımdan Korunma Standartı

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap