Çalışma Bakanlığı Denetimlerinde IEC 62305 Standartı’nın Önemi

By Yılkomer
Tarih Ekim 18, 2015
1426 Görüntüleme

IEC 62305 standartı yapı ve tesislerin Yıldırım ve Ani Aşırı Gerilim Darbelerine karşı korunmasına yönelik sistem tasarımları ve mühendislik hesaplarını sunan uluslararası bir standarttır. Ülkemiz de de TSE EN 62305 şeklinde yürürlüğe girmiştir. 4 bölümden oluşan ilgili standart yıldırımın etkilerinden  tesis özelliklerine göre korunma detaylarını bizlere aktarmaktadır. Çalışma Bakanlığı’nın son dönemde gerçekleştirdiği İş güvenliği ve Proses denetimlerinde bu standarta uygun kurulum yapılmayan tesislere ciddi yaptırımlar getirdiği,verilen sürede standarta uygunluk gözlemlenmeyen tesislere ise ceza uyguladığı bilinmektedir. Özellikle yanıcı ve patlayıcı tesislerde,tank korumasının ön plana çıktığı lokasyonlarda ilgili standart büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde yıldırımdan korunma sistemleri standartta yer almamasına rağmen paratoner sistemine indirgenmiş durumdadır. Ancak IEC 62305 standartında yuvarlanan küre metoduna göre sistem tasarımı yapılıp risk analizi sonucuna göre tesisler koruma altına alınmalıdır. Yıldırımdan Korunma her zaman bahsettiğimiz gibi sadece dış yıldırımlık sistemlerinden ibaret değildir, IEC 62305 Yapı ve tesislerin yıldırımdan korunma standartı uyarınca AG PARAFUDR, İç Yıldırımlık sistemleri de tesislere entegre edilmelidir.

Kimya Fabrikası Yıldırımdan Koruma

Rafineri, petrokimya vb. tesisler patlama riskine karşın IEC 62305 standartlarına göre korunmalıdır.

IEC 62305 konusunda tüm sorularınız için info@yilkomer.com adresinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Bu noktada da ürün seçimi için yine standartlar ışığında keşif yapılması gerekmektedir. IEC 62305 standartı yıldırımın elektriksel ve fiziksel etkilerinden risklerden kurtularak korunmayı öngörür,gerektiğinde tasarımlarımızda 12 metrelik yakalama uçları kullanılıp izoleli iletkenler ile inişler sağlayabiliriz,gerektiğinde de s koruma mesafesini hesaplayarak tesisi koruma açısına alacak yalıtımlı yakalama uçları ile koruma altına alabilmekteyiz. Ancak hepsinde en önemli olan nokta kurulan sistemde eşpotansiyelin sağlanmasıdır. AG Parafudr konusunda blog sayfamızda birçok yazı yazdık bu konu sistem ve tesis özelliklerine göre ürün seçimini ve doğru uygulamanın önemini bize vurgulamaktadır.

IEC 62305'e göre iç yıldırımlık parafudr sistemleri ile de tesisimiz koruma altına alınmalıdır.

IEC 62305’e göre iç yıldırımlık parafudr sistemleri ile de tesisimiz koruma altına alınmalıdır.

 

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak kurduğumuz tüm sistemlerde IEC 62305 standartını gözetmekteyiz. Bu konuda mevcut sistemlerin keşif ve sistem tasarımı tarafımızdan yapılmakta ve ardından seçilen ürünlerin uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu noktada projelendirme ve teknik hesaplar tarafımızca yapılmaktadır. Uygulama sonrası gerekli raporlar tesise teslim edilmektedir.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap