İzolasyonlu Paratoner İniş İletkeni HVI İscon

By Yılkomer
Tarih Haziran 21, 2015
1882 Görüntüleme

200 kiloamperlik , 28000 Celcius sıcaklığa sahip bir darbenin tesisimizde fiziksel ve elektriksel olarak oluşturacağı hasarlar oldukça ciddi boyutlara ulaşabilir. Fiziksel etki olarak karşımıza çıkan ilk olumsuz durum yangın riskidir. 25 Nanosaniyede meydana gelen yıldırım darbesi tutuşturma etkisini göz açıp kapayıncaya kadar oluşturur. IEC 62305 standartı kapsamında yanıcı yüzeyler ve elektriksel hatlardan s mesafesi kadar uzakta bulunması gereken yıldırım iniş iletkenleri ülkemizde hiçbir ayırma mesafesine dikkat edilmeden çıplak olarak yüzeylere montajı sağlanmaktadır. Hatta bazı projelerde bina elektrik şaftın da direk olarak inişin yapıldığı bile tespit edilmiştir. Yangın riskinin karşısında yıldırım darbesi düşerkende 3 boyutlu olarak tüm yönlere manyetik alan yaymakta ve tüm elektriksel sistem ve cihazları enerji, data ve koaksiyel hatların üzerinden gelerek yakabilmektedir. Yangın ve elektriksel risklerin yanında tamamen metal olan yapılarda çıplak olarak indirilen yıldırım iniş iletkeni direk etki sonucu çarpılmalara ve can kayıplarına neden olmaktadır.

yangın-iniş-iletkeni

Yıldırım iniş iletkenleri s mesafesi bırakılarak indirilmelidir. Aksi halde yangın riski artacaktır.

Bu nedenle riskli durumlarda can ve mal güvenliği, endüstriyel tesislerde de iş güvenliği için yıldırım inişlerinin 200 ka test darbesine dayanımlı manyetik ve sıcaklık etkiyi izole edebilen izolasyonlu iniş iletkeni kullanımı Yıldırımdan Korunma Merkezi tarafından önerilmektedir. Özellikle bina şaft inişlerinden yapılan inişlerde uzun yıllar sürdürülebilir bir risk söz konusu olduğu için kurulacak tesisatta izolasyonlu yıldırım iniş iletkeni önerilmektedir.

İscon

İscon (isolated conductor) ya da HVI (High Voltage Insulated)  sistemlerinin tüm ekipmanları yıldırım darbesine karşı test edilmiştir. Bağlantı parçaları, izoleli duvar iniş sistemleri, taşıma sistemleri bu sistemin birer parçaları olup izolasyon ve yalıtım testlerine sahiptirler bu nedenle ki kıvılvım ve olası arklara karşı tüm sistem ekipmanlarını tasarımlarımıza dahil etmek zorundayız.

Paratoner Sistemlerinde Kullanımı

Paratoner sistemlerinde paralel olarak inişi yapılan çıplak bakırlar yerine tek izoleli paratoner iniş iletkeni sistemlerimizde kullanılabilir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak özellikle Almanya’da çıplak bakır inişler artık tercih edilmemektedir. Bizlerde tesisat ve yapı güvenliğimiz için izoleli yıldırım iniş iletkenlerini tercih edebiliriz. Özellikle yanıcı ve patlayıcı tesislerde, hastanelerde, okullarda, endüstriyel tesislerde, data ve bilgi kaybının çok önemli olduğu bilgi işlem merkezlerinde kuplaj etkileri sonucu sistemlerin zarar görmemesi ve yangın riskine karşı izoleli yıldırım iniş iletkeni kullanmamız bizlere güvenli sistemler sağlayacaktır.

Yılkomer olarak kurduğumuz sistemlerde tasarımlarımızı genellikle yalıtımlı yıldırım yakalama sistemine adapte olan izolasyonlu yıldırım iniş iletkeni ile gerçekleştiriyoruz. Sistem güvenliği ve tesisat güvenliğinin maksimum olduğu bu tasarımı kullanıcılarımıza ve müşterilerimize önermekteyiz. Sistem tasarımı ve detaylı bilgi için mühendis kadromuzla  iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

1 Yorumlar

  1. Merhaba, bize paratoner iniş bakır çubuğu gerekiyor. 8milimetrelik ve 28 cmlik ölcülerde sizlerden temin edebilir miyiz onu soracaktım. Ve ciplak inis bakir borunun fiyatını ögrenebilirmiyiz. İyi çalışmalar

Yorum Yap