fbpx

İZOLELİ TRİPOD YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEMLERİ

Tarih Kasım 4, 2018
770 Görüntüleme

Yıldırımdan korunma konusunda IEC 62305 standartları kapsamında doğru tasarım yapmamızı sağlayan tripod sistemler yıldırım düşeceği zaman devreye girme özellikleri, darbeyi izoleli bir şekilde tesisten uzakta yakalamaları ve güvenli bir şekilde toprak alana deşarj edebilme özellikleri ile en doğru koruma yöntemini bizlere sunuyorlar. Tasarım kadar uygulamasının da çok önemli olduğu tripod sistemler uzun yıllar doğru korumayı bize sağlamaları için hem ürün seçim aşamasında hem de uygulama aşamasında standartları ve üretici talimatlarına uymamız gerekmektedir. Tripod sistemler izoleli iletkenler ile entegre kullanılmaktadır. İzoleli sistemler genellikle bina üzeri projelerde tercih edilmelidir.

Öncelikli olarak tasarım hesaplarımızda kullandığımız en uygun ürünü seçmemiz gerekmektedir.

Bina projelerinde eğer ki tripod uygulaması uygun değilse yandan montaj edilebilen yalıtımlı yakalama uçlarını da yine sistemlerimizde kullanabiliriz.

Yıldırımdan korunma konusunda ürün seçimi ve tasarım zenginliği bu işi en doğru şekilde yönetmemizi sağlar. Yıldırımdan korunma sistemlerinde mimari açıdan estetik kaygılarında önemli olduğunu düşünürsek bu işin bir mühendislik ve tasarım işi olduğunu kesinlikle unutmamamız gerekmektedir. Yakalama ucu ailesi tripod, izoleli tripod, sadece izoleli yakalama ucu şeklinde çeşitlenmektedir.

Yılkomer olarak ülke sorumluluğunu yürüttüğümüz ELKO-BİS markası ile tüm sertifikaları tamamlanmış en doğru yıldırımdan korunma ürünlerini tasarımlarımızda kullanmaktayız.

Tripod sistem tasarımı kadar yazımızda bahsettiğimiz Uygulama kriterleri de son derece önemlidir.

Bir tripod sistem birden çok bağlantı elemanından oluşmaktadır. Bu bağlantı elemanları tüm orijinal ekipmanlarıyla kullanılmalıdır. Özellikle yıldırımın ark yapma riski ve kıvılcım riski yangın oluşturma potansiyeline sahip olduğu için doğru bağlantı elemanlarını kullanmaya dikkat etmeliyiz.

blank

A Bölgesi paslanmaz çelik ana gövdeyi göstermektedir. Bu bölgeler G ile belirtilen özel punto tabancalarıyla birbirine bağlanmaktadır.

B Bölgesi 40ka ağırlığında beton taşları bizlere ifade eder. Bu taşlar rüzgar durumu ve yakalama ucu boyutuna göre farklılıklar gösterebilmektedir.

C Bölgesi olarak belirtilen özel bağlantı elemanları hem tripod ayak ile taş bağlantılarını hem de yıldırımlık sistemi eğer çıplak iletken kullanılacaksa bağlantı noktasını göstermektedir.

D Bölgesi Tripod Ayak sistemini ifade etmektedir.

E Bölgesi Yıldırım darbesini alacak paslanmaz özellikli yıldırım darbe testine sahip yakalama ucunu göstermektedir.

F Bölgesi tüm sistemi ayakta tutan temel bağlantı vidalarını göstermektedir.

G Bölgesi  tüm bağlantıda bize avantaj sağlayacak olan özel punto sistemini göstermektedir.

Yüksek yıldırım deşarjına karşı yalıtımlı izoleli yakalama ucu sistemi montajıda en az tripod sistem montajı kadar önemlidir. Burada özellikle izoleli iletken montaj detayları tüm riskleri ortadan kaldırmak için dikkat istemektedir.

Bu sistemde izoleli iletken ile yakalama ucu bağlantısında izoleli iletkenin montajına dikkat etmemiz gerekmektedir. Adım adım izoleli iletkenin hazırlanmasını özetlersek;

1-Öncelikle izoleli iletken izoleli yalıtımlı yakalama ucunun içine yerleştirmelidir. Ve özel başlığı takılmalıdır. Kablonun soyulması için özel kablo soyma makinası kullanılmalıdır. Ve konnektör tamamen iletkeni içine alacak şekilde takılmalıdır.

İletken başlıkları takıldıktan sonra yakalama ucunun yerleşeceği taban bu noktaya entegre edilmelidir.

blank

Ve Yakalama ucu tamamen izoleli iletkene geçecek şekilde montaj edilmelidir.

Yakalama ucu ve izoleli sistem hazır hale getirildiğinde sistem yıldırımları almaya hazırdır.!

Yıldırımdan korunma merkezi olarak tasarımlarımızda en güvenli sistemleri kullanmaya; uygulamalarımızda IEC 62305 standartını baz alıp fabrikaları, tesisleri en güvenli şekilde yıldırımdan korumaya gayret gösteriyoruz. Uzman ekibimiz öncesinde tesisinizde ücretsiz keşif çalışması gerçekleştirip risk analizleri yapmakta, daha sonra ofiste projenizi çizmekte ve konusunda uzman uygulama ekibimiz tesisinizi koruma altına almaktadır.

Detaylı bilgi almak için şimdi bizlerle iletişime geçin.

Yılkomer ‘Değerlerinizi Korur

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!