Kamera CCTV Koruması Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

By Yılkomer
Tarih Şubat 7, 2016
2327 Görüntüleme

Kamera ya da CCTV sistemleri hassas elektronik yapılarından ötürü yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı oldukça hassastır. Bunun yanında DVR, monitor gibi CCTV sistemlerin entegre yapıları da bu darbelerden zarar görebilmektedir. Peki bu sistemleri yıldırım ve aşırı gerilim darbelerinden korurken nelere dikkat etmeliyiz?

Oldukça maliyetli olan CCTV sistemleri düşük maliyetlerle yıldırım ve aşırı gerilimden korunabilir.

Maliyeti düşünüldüğünde CCTV sistemleri düşük bütçelerle  yıldırım ve aşırı gerilimden korunabilir.

  • Tesisinizde dış yıldırımlık bulunması CCTV veya kameralarınızın korunduğu anlamanına gelmez. Dış yıldırımlık sistemleri sadece yıldırımın fiziksel etkilerine karşı koruma yapar.
  •  CCTV sistemleri oldukça hassas sistemler olduğu için ancak kademeli bir koruma sistemi ile tam olarak korunabilirler. Bunun anlamı şudur; ana panolarımızda B+C, tali panolarda C sınıfı ve son olaraksa kamera önlerinde D sınıfı ürünlerle koruma yapılması gerektiğidir.
  • Öncelikle kameranın enerji aldığı pano korunmalıdır. Bu noktada seçeceğimiz B+C parafudr minimum 50 kA özellikli bir ürün yeterli olacaktır.
  • Daha sonra ise kameranın cinsine göreyse D sınıfı hassas koruma yapan parafudr kamera önüne yerleştirilmelidir.
  • Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmanın olmazsa olmazı topraklama ve eş potansiyel burada da esastır. İyi bir topraklama ve eş potansiyel sistem daha güvenilir bir koruma sağlayacaktır.

CCTV Kamera Yıldırımdan Korunma Kataloğunu İndirmek İçin Tıklayın

CCTV Sistemleri Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Nasıl Korunur Videomuzdan İzleyin

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap