KNX ve DALI Hatlarının Yıldırım ve Aşırı Gerilim Darbelerinden Korunması

By Yılkomer
Tarih Ekim 24, 2015
1191 Görüntüleme

Binalar daha da akıllı hale gelmeye başladıkça KNX otomasyon sistemi ve DALI aydınlatma otomasyonu daha sık ve güncel bir şekilde kullanılır hale geldi. KNX ve DALI sayesinde kullanıcılar marka bağımsız bir şekilde kurabilir hale geldi. Ancak hem KNX hem de DALI oldukça hassas sistemlerdir ve özellikle elektromanyetik darbelere karşı korunmalıdır.

knx-hat-koruma

KNX açık sistem protokolü sayesinde otomasyon sistemleri daha yaygın halde binalarda kullanılır hale gelmiştir.

KNX ve DALI hatları korunurken hem yıldırıma karşı hem de iç aşırı gerilimlere karşı oluşabilecek darbelere karşı korunmalıdır. Bu noktada sadece dış yıldırımlık sistemi ile koruma sağlanamaz. Binamıza veya yakına bir yıldırım düştüğü zaman oluşabilecek elektromanyetik alan hatlarımıza zarar verebilir. Öte yandan yıldırım düşmesi sonucu oluşabilecek indüktif veya kapasitif kuplaj etkisi KNX sistemlerine zarar verir. Yine yıldırım boşalması sonucu oluşan elektromanyetik girişim hatları devre dışı bırakabilir.

Ücretsiz Teknik Keşif İçin Tıklayın

knx-yıldırımdan-korunma

KNX hatları özellikle kuplaj ve elektromanyetik girişim sonucu devre dışı kalmaktadır.

Yukarıda anlattığımız nedenlerden ötürü KNX ve DALI hatları hatlarının korunmasında dış yıldırımlık sistemlerinin yanında iç yıldırımlık parafudr sistemleri de kullanılmalıdır. Gelen bu darbeler hassas koruma yapan D sınıfı parafudr kullanılarak hatların zarar görmesi engellenecektir. KNX veya DALI her 2 otomasyon sistemi de uzun yıllar çalışabilen, yatırım gücü yüksek sistemlerdir. Bu sistemlerin ömrünü ve yatırım seviyesini yükseltmek için kesinlikle yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı tam bir koruma sağlanmalıdır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap