fbpx
online eğitim programı
Onlıne Eğitim 4’lü Yıldırımdan Korunma Sistem Temelleri
17/07/2020
yılkomer prosec ıı dijital sayıcı
Dijital Yıldırım Sayıcı
05/08/2020

Koaksiyel Hatlarda Yıldırımdan Korunma

raycap RAYDAT CP TV75

RAYDAT CP TV75

Yıldırım darbesi bilinenin aksine data, haberleşme ve koaksiyel hatlarından sistemlere %70 oranında zarar vermektedir. Bu hatlardan gelen darbeler kablo uzunlukları nedeniyle kilometrelerce taşınabilmektedir. Örneğin bir gms kulesi düşünün; tüm enerji hatlarını en üst koruma seviyesindeki ag parafudr sistemleri ile korusanız dahi darbe koaksiyel hat üzerinden gelip sisteme zarar verebilir. Bu nedenle Koaksiyel Hatların Yıldırımdan Korunması oldukça önemlidir. Genellikle bu sorun kamera ve uygu hatlarından gelen darbelerin verdiği zararlarla daha sık karşımıza çıkmaktadır. Çok önemli bir veri merkezinde risk çok fazla iken; bir apartman dairesinde uydu hattından gelen darbe tüm televizyon sistemine zarar verebiliyor. Bu sorunları yaşamamak için Tip 3 parafudr kategorisinde bulunan ,sisteme seri entegre edilen ve teknolojileri oldukça önemli olan Koaksiyel hat korumaları her sistemde kullanılmalıdır.

Koaksiyel hat korumaları hattın iki ucunda da  yer almalıdır. Seri bağlanan Tip 3 sınıfı parafudrların ortak özelliği olarak yakın olduğu hattı korurlar. Örneğin bir kamera sisteminde DVR cihazı girişine bir koruma gerekirken kamera sistemi girişine de koruma yapılmalıdır.

Koaksiyel hatlarda ag parafudr seçiminde en kritik nokta sistemin frekans değeridir. Sistem frekans değerine uygun ürün seçilmelidir. Ek olarak sistem Uc sürekli gerilim seviyesinde sorunsuz çalışma için oldukça önemlidir. Ürünler belirttiğimiz gibi sisteme seri olarak entegre edilirler; seri entegre edilen ürünlerin üst kısımları mutlaka toprak hattı ile bağlanmalıdır. Ürünlerin içerisinde ağırlıklı olarak gas desark tüpleri mevcuttur ve 25ns de devreye girerler.

Koaksiyel parafudrlarda ürün konnektör yapısıda önemlidir. En sık kullanılan ürünlere baktığımızda F konnektor; UHF Konnektor; N konnektor; BNC konnektor SMA konnektor dikkat çekmektedir.

Yılkomer olarak RAYCAP markalı AG Parafudrların ülke sorumluluğunu yürütmekteyiz. Avrupa kalite ödüllü ag parafudr sistemlerimizin tamamlayıcı özellikli ürün grubu olan Raycap Koaksiyel Parafudr Sistemleri modellerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi ve ürün isteği için info@yilkomer.com adresinden bizlerle temasa geçebilirsiniz.

RAYCAP RAYDAT CP F75

RAYDAT CP F75

RAYCAP RAYCOX IEC 48, F 48

RAYCOX IEC 48, F 48

RAYCAP RAYDAT CP 7-16

RAYDAT CP 7-16

RAYCAP RAYDAT CP BNC

RAYDAT CP BNC

RAYCAP RAYDAT CP F75

RAYDAT CP F75

RAYCAP RAYDAT CP N

RAYDAT CP N

raycap RAYDAT CP N-6G

RAYDAT CP N-6G

raycap RAYDAT CP TNC-6G

RAYDAT CP TNC-6G

raycap

RAYDAT CP TV75

raycap

RAYDAT CP UHF

raycap RAYDAT CP-SMA

RAYDAT CP-SMA

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!