Licon İzoleli Yıldırım İniş İletkeni

By Yılkomer
Tarih Ekim 30, 2015
1192 Görüntüleme

Elektriksel Sistemlerin korunması noktasında Alçak Gerilim Parafudr sistemleri kadar  dış yıldırımdan korunma iniş iletkenlerinin konumu,türü ve tasarımı da önem arz etmektedir. Yıldırım iniş iletkenleri yeterli s mesafesine sahip değil ise elektriksel sistemler paralel hatlardan ilerleyebilecek darbelerden zarar görebilmektedir, ayrıca yanıcı yüzeylerde 28000Celcius sıcaklığa ulaşan yıldırım darbesi yangın riskini oluşturmaktadır. Bu konuların önüne geçmek ve ek önlemler almak adına iniş sistemlerimizi izolasyonlu olarak seçebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Akkim İzoleli Faraday Kafesi Projesi

Bu noktada yine IEC normları ışığında yassı iletkenlerin iniş sisteminde ki hızlı aktarım detaylarını ön plana çıkararak Li-Con yıldıım izoleli iniş sistemini güvenli iniş sistemi olarak tercih edebiliriz. Paratoner ve Faraday Kafesi sistemlerinde tercih edilebilir olan Li-Con izoleli iniş sistemi ODTÜ test raporları sonucunda düşük empedans değerlerine sahiptir. Eğer korunacak sistem yanıcı patlayıcı bir tesis ise ex-Proof özellikli izoleli iniş iletkenleri alternatif olarak tercih edilebilir.

Detaylı bilgi için Yıldırımdan Korunma Merkezi mühendisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap