Loop Empedans Çevrim Empedansı Ölçümü Nedir?

By Yılkomer
Tarih Haziran 14, 2016
2264 Görüntüleme

Elektrik tesislerinin sürekliliği ve devamı için ölçümlerin düzenli ve doğru biçimde yapılması büyük önem taşır. Bu ölçümlerden biri Loop Empedans yani çevrim empedansı ölçümüdür. Çevrim empedansı elektrik tesisatı uygunluk raporları için gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Elektrik Tesisat Uygunluk Raporu

Loop Empedans Nedir?

Çevrim empedansı Hat (L) ve Koruyucu Toprak (PE) arasında ölçülen kaynak empedansı olarak tanımlanabilir. Bir elektrik tesisatı aşırı akım koruma elemanları ile korunuyorsa, loop empedansı ölçülmelidir. Herhangi bir kısa devre anında oluşan hata akımı nedeniyle kullanılan koruma elamanın istenilen zaman aralığında devreyi açması için faz ile PEN iletkeni arasındaki empedans değeri standartlar içerisinde yer almalıdır.

empedans

Ölçüm Nasıl Yapılır?

Cihaz faz hattından belirli bir akımı alır toprak hattı üzerinden toprağa iletir. Toprak üzerinden giden ( sıfır noktası ) bu akım trafo yıldız noktası topraklamasından ( işletme topraklaması ) faz iletkenine geri döner yani cihaza geri döner. Bu istikamette üzerinden geçtiği bütün hatların direnç değerleri toplamına çevrim empedansı denir. Bu empedans değerinin içinde aşağıdaki değerler bulunur.

  • Koruma topraklaması
  • İşletme topraklaması
  • Trafo sekonder sargı dirençleri
  • Faz iletkeni direnci
  • Koruma topraklaması iletkeni direnci

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçümü

Bu beşinin toplamı çevrim empedansıdır. Bu şekilde ölçülen topraklama değeri doğru olandır. Çünkü koruma elemanları bu hat üzerinde oluşacak kısa devre akımına tepki verirler. Örneğin TT sistemde bir makine gövdesine faz hattından bir kısa devre olması durumunda akımın izleyeceği yol bu beş maddedir.

çevrim-empedansı-olcumu

Çevrim epmedansı ölçümü için cihazın bağlanması

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap