Madenlerin Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Ağustos 31, 2015
1249 Görüntüleme

Madencilik sektörü yapısı itibari ile kazalara oldukça açık bir sektördür. Kazalardan korunmak için İş güvenliğine dair  sorunların belirlenmesi, gözlemlenmesi ve olumsuz yönlerin iyileştirilmesi gerekmektedir. Madencilik tesisleri genel olarak açık alanda veya yüksek tepelerde kurulurlar. Bu da madenlere yıldırım düşme riskini yükseltir. Bu noktada unutulmaması gereken bir diğer konu ise yıldırımın düştüğü yerin 2 kmlik bir çevresinde etkili olduğudur. Dolasıyla iş güvenliğinin oldukça önemli olduğu madenler yıldırım ve/veya yıldırım darbelerine kesinlikle korunmalıdır.

Özellikle yanıcı kömür madenleri yıldırıma karşı korunmalıdır.

 Madenlerin Korunmasında Dış Yıldırımlık Sistemleri

Dış Yıldırımlık sistemleri tesisinizi yıldırımın öncü etkilerine karşı korumak için kullanılır. Madenler gibi kritik elamanların bulunduğu ve yıldırıma karşı korunaksız yerlerde yıldırım darbesinin güvenilir şekilde toprağa aktarmak için bu sistemler kullanılmalıdır. Yine burada unutulmaması gereken husus; her tesisin farklı yapıya ve arazi yapısına kurulduğudur. Tesis koşulları göz önünde bulundurularak aşağıdaki dış yıldırımlık sistemlerinden uygun olanı tesise kurulmalıdır. Burada referans alınan nokta TS EN 62305 olmalıdır.

  • İzoleli İletken ile tasarlanan Yıldırımdan Korunma Sistemleri
  • Faraday Kafesi Sistemi
  • İsFang Yıldırım Yakalama Sistemleri
  • Mesh Metodu
  • Gergi Teli Metodu
  • Koruma Açısı Oluşturma Metodu
  • İzoleli Dış Yıldırımlık Sistemleri

Teknik Destek ve Ücretsiz Keşif İçin Tıklayınız

İç Yıldırımlık Sistemleri

Madenler aynı zamanda enerji, data hatları ve otomasyon (PLC gibi) sistemlerin yoğun bir şekilde kullanıldığı; ve her bir elamanın tesisin işlemesi için kritik öneme sahip olduğu yerlerdir. Bu sistemlerin geneli yıldırım darbelerine karşı parafudr sistemleri ile koruma altına alınmalıdır. Özellikle maden üretiminin devamını sağlamak ve yangın riskinin önüne geçmek, makine ve otomasyon arızalarını engellemek için D sınıfı parafudrların kullanımı önemlidir. Akım, gerilim, uygulama noktası, risk analizi değerleri etkin koruma için iyi analiz edilmelidir. D sınıfı parafudrlar genellikle zener diyot teknolojisine sahip oldukları gibi spark gap ve argon gazı içeren gaz deşarj tüpü teknolojilerine de sahiptirler. Yine ana panolar ve tali panolar B ve C sınıfı ag parafudrlarlar ile tesis özellikleri ve bölgenin yıldırım karekteristiği göz önünde bulundurularak korunmalıdır.

d-sınıfı-parafudr

D sınıfı parafudrlar elektronik sistemlerin korunmasında kullanılması gereken bir parafudr sınıfıdır.

Madenlerde özellikle işçi sağlığını direk etkileyecek sensörlar, gaz ölçüm sistemleri, yangın ihbar sistemleri, otomasyon kontrol sistemleri, asansör sistemleri, aydınlatma sistemleri ani aşırı gerilimlerden direk etkileneceklerdir. Yıldırım toprağa düştüğünde yer altı sistemlerinin bu darbeden kaçma şansı yoktu bu nedenle her noktada ag parafudr sistemleri kullanılmalıdır. IP değeri ve koruma kapasiteleri yüksek ürünler kullanılmalıdır. Özellikle 3-12-24 v sistemler direk devre dışı kalabilirler bu da olumsuz bir durumda işçi güvenliğini direk etkiler.Madenlerde olumsuz durumların önüne geçmek için mutlaka alçak gerilim parafudrları kullanılmalıdır. Keşif ve tasarım çalışması için Yılkomer uzman mühendis kadrosuyla iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap